UDOSTĘPNIJ

Dzięki naszemu trackerowi możesz zobaczyć na mapie, gdzie jest obecnie najbardziej wietrzny region. Mapa wiatru obejmuje wszystkie regiony Polski. Siła wiatru jest wyświetlana na mapie w kolorze i mierzona w węzłach. Ponadto kierunek wiatru jest pokazany przez białe linie wiatru.

Radary meteorologiczne są powszechnie stosowane do wykrywania i określania zakresu opadów, ale radar wiatru z możliwością Dopplera może również dostarczyć szczegółowych informacji na temat wiatru związanego z trudnych zjawisk pogodowych.

Jak korzystać z radar wiatru

Mapa ziemi za pomocą animacji pokazuje kierunek wiatru, jego prędkość i siłę. Ponieważ wszystkie dane są wyświetlane w czasie rzeczywistym, możesz zobaczyć, co dzieje się w danym regionie planety. Możesz obracać obraz planety i powiększać żądane obszary, a po kliknięciu określonego punktu na mapa wiatru możesz poznać prędkość i kierunek wiatru w tym regionie.

W dolnej części okna znajduje się oś czasu, w której zaznaczone są daty. Klikając dowolną datę, otrzymasz prognozę pogody tego dnia. Mapa wiatru Polska daje doskonałą interaktywną okazję, aby przekonać się na własne oczy, jak pogoda zależy od wiatru. Po prawej stronie ekranu znajduje się przełącznik trybów wyświetlania. Możesz przełączać się między trybami: wiatr, chmury, temperatura, deszcz, śnieg.

radar wiatru

Określenie wskaźnika wiatru dla żądanego punktu geograficznego odbywa się w standardowy sposób: po prostu najedź kursorem na żądane miejsce na radar wiatrów i kliknij lewym przyciskiem myszy.

Korzystanie tylko z najbardziej aktualnych danych pochodzących z Internetu pozwala nam zbudować nie tylko najdokładniejszą mapę wiatrów na świecie, ale także tworzyć wiarygodne prognozy pogody.

Jak działa radar wiatrowy

Radar Dopplera UHF służy do zdalnego wykrywania prędkości i kierunku wiatru w dolnej troposferze. 24 godziny na dobę w każdych warunkach pogodowych.
Profile wiatru z profilometru wiatru w warstwie granicznej są wysyłane do zespołu operacyjnego biura meteorologicznego co 15 minut, gdzie są używane do pomocy w prognozowaniu pogody.

Radar składa się z trzech paneli do emisji i odbioru trzech oddzielnych wiązek, z których każda jest siatką 64 kolinearnych anten dipolowych. Pionowa wiązka z panelu środkowego mierzy pionową składową wiatru. Dwa panele boczne, ustawione pod kątem 90 ° z tyłu i z boku panelu środkowego, tworzą dwie pochylone wiązki, umożliwiając obliczenie pełnych wektorów wiatru.

Jak mierzy się prędkość wiatru

Jak mierzy się prędkość wiatru

Główną wartością charakteryzującą siłę wiatru jest jego prędkość. Wartość prędkości wiatru jest określana przez odległość w metrach, przejeżdżaną przez nią przez 1 sekundę. Prędkości wiatru są mierzone za pomocą instrumentów zwanych anemometrami. Składa się z metalowej płyty kołyszącej się w pobliżu poziomej osi przymocowanej do pionowego słupka. Z boku deski na tej samej osi zamocowany jest sektor, z ośmioma kołkami. Wiatrowskaz jest przymocowany do słupka poniżej sektora, który cały czas ustawia deskę płasko na wietrze. Podczas działania tego ostatniego deska odchyla się i przechodzi obok szpilek, z których każdy wskazuje określoną prędkość wiatru. Stojak z wiatrowskazem obraca się w kierunku tulei, w której 4 długie pręty są zamocowane w płaszczyźnie poziomej, wskazując główne kraje światła: Północ, Południe, Wschód i zachód, a między nimi 4 krótkie, wskazujące na północny wschód, północny zachód, południowy wschód i południowy zachód. Tak więc za pomocą wiatrowskazu anemometru można jednocześnie określić prędkość i kierunek wiatru.

UDOSTĘPNIJ