UDOSTĘPNIJ

Lepiej jest zawsze określać prognozę pogody z wyprzedzeniem, ponieważ nieprzyjemne kataklizmy mogą zepsuć fryzurę, dzień, a nawet cały odpoczynek.
Zasoby, które zawierają mapa opadów z aktualizacjami w czasie rzeczywistym, są liczne. Prostsze wersje są funkcjonalne i bezpłatne, zapewniają szeroką listę narzędzi do analizy. Zaawansowane opcje oferują udział w projektach, dołączając do społeczności i kupując specjalistyczny sprzęt.

Jak korzystać z radar opadów

Korzystanie z witryn z prognozami online jest proste. Wystarczy wybrać zasób, uruchomić go, włączyć żądany typ wyświetlania danych, za pomocą wyszukiwarki ustawić interesujący region i ocenić wyniki. Aby wyświetlić mapa deszczu w zasobie, zaleca się włączenie geolokalizacji.

Na radarze lokalizacje gdzie jest deszcz są zaznaczone kolorem. Kolory wahają się od fioletowego (słabe opady) do czerwonego, który oznacza bardzo obfite opady. Obszary, w których istnieje ryzyko wystąpienia burz, są również widoczne na radar deszczu. Można je rozpoznać po białym «symbolu błyskawicy».

Radar Opadów

Jak działa radar opadow

Radar mierzy stężenie wody w chmurze z ziemi,a zatem może wyciągać wnioski na temat opadów. Mikrofale są wysyłane do chmur przez stację radarową i odbijane od kropelek wody. Im więcej promieni uderza ponownie w stację radarową, tym więcej opadów zawiera Chmura.

Główną zaletą tej metody pomiaru jest to, że pozwala ona uzyskać dokładny obraz obszaru opadów w ciągu kilku sekund. Ponadto aktualizuje się w bardzo krótkich odstępach czasu (w zależności od radaru, czasami sekunda po sekundzie).

Aby zwizualizować te dane na mapa opadów, potrzebna jest nie jedna, ale kilka stacji w różnych lokalizacjach. Tylko w tym przypadku można utworzyć konkretny obraz opadów.

W praktyce dokładność pomiaru stale spada wraz ze wzrostem odległości. Wynika to z rozbieżności promieni elektromagnetycznych emitowanych przez stację radarową. Rozbieżność odnosi się do ciągłej rozbieżności promieniowania emitowanego przez stację. Z tego powodu, aby uzyskać dokładny obraz opadów, wskazane jest rozłożenie stacji pomiarów radarowych na dużym obszarze.

Jaki radar do pomiaru opadów wybrać?

Obecnie istnieje wiele różnych radarów opadów — radar śniegu deszczowego, są one dostępne na stronach internetowych lub jako aplikacja. Często istnieją zauważalne różnice między tymi zdaniami. Poniżej znajdziesz kilka pytań, które pomogą Ci określić jakość radaru.

  • Czy radar dostarcza informacji o przeszłym i przyszłym przebiegu opadów?
  • Czy można powiększać i pomniejszać obszary na mapie lub powiększać obraz radaru?
  • Czy radar opadów deszczu jest poprawnie wyświetlany na smartfonie i czy jest zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych?
  • Czy radar opadów odróżnia deszcz od opadów śniegu?
  • Czy oprócz opadów pojawiają się burze na mapie?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś «TAK», oznacza to, że masz do czynienia z nowoczesnym i dobrym radarem opadów.

UDOSTĘPNIJ