UDOSTĘPNIJ

Wraz ze zmianami klimatu rośnie liczba burz na kontynencie. Coraz częściej słyszymy słowa «powyżej/ poniżej normy klimatycznej» i «pomarańczowy poziom zagrożenia». Istnieje wiele przypadków, w których bardzo pożądana jest jasna odpowiedź, czy w najbliższym czasie nastąpi burza lub deszcz na jakimś konkretnym terytorium. Ale ludzkość nauczyła się ostatnio skutecznie przewidywać złą pogodę za pomocą radar pogodowy.

Pogoda radar służy do pomiaru i obliczania opadów. Ten rodzaj radaru jest popularny na całym świecie do określania nadchodzącej pogody. Nowoczesny radar meteorologiczny jest teraz dość zaawansowany, choć nie zawsze był tak dokładny. Dzięki prostej obserwacji, która miała miejsce podczas II wojny światowej, pogoda może być teraz dokładnie obserwowana.

Radar Pogodowy

Jak wynaleziono radar pogodowy?

Operatorzy radarów z II wojny światowej zauważyli, że sygnały radarowe wydają inny dźwięk, gdy pogoda ma się zmienić. W przypadku deszczu, śniegu, deszczu ze śniegiem lub innych opadów zwracany hałas radarowy zmieniał się w zależności od rodzaju opadów w powietrzu. Biorąc te obserwacje pogodowe ze sobą po wojnie, byli wojskowi operatorzy radarów zaczęli eksperymentować z różnymi rodzajami radarów meteorologicznych.

W latach 1950-1980 reflektory były szeroko stosowane wśród meteorologów. Radary te mogły mierzyć pozycję i siłę napływających opadów, ale nie mogły mierzyć prędkości cząstek powietrza. Prędkość została wkrótce dodana do wyposażenia radaru meteorologicznego, gdy wynaleziono dopplerowski system radarowy.

Efekt Dopplera

Obecnie większość meteorologów używa radar dopplera do wykrywania opadów, chociaż ten rodzaj radaru jest stale aktualizowany. Meteorolodzy mogą teraz rozróżnić dwa rodzaje opadów, które wydają się podobne. Dzisiejsze prognozy pogody mogą zatem dokładnie przewidzieć deszcz lub śnieg, chociaż wcześniejsze systemy radarowe nie mogły rozdzielić dwóch form opadów.

Ta cecha daje radar meteo możliwość określenia intensywności opadów i ich kierunku. System został po raz pierwszy użyty w latach 80.i pozwala meteorologom przewidywać rozwój podmuchów wiatru i tornad podczas burzy.

radar dopplera

Być może widziałeś, jak meteorolodzy pokazują obrazy prędkości na mapa pogody w telewizji, używając kolorów czerwonego i zielonego. Czerwone kolory wskazują, że wiatr oddala się od stacji radarowej, a zielone wskazują na wejście wiatru. Połączenie czerwieni i zieleni nazywa się zwrotką obrotową, która wskazuje dokładną lokalizację tornada.

Nowoczesne radary meteorologiczne

Nowoczesne, zaawansowane technologicznie radar pogodowy Polska i na świecie wspierają gramofon pokryty dużą białą kopułą. Dish wysyła impulsy energii, znane również jako promienie radarowe, do atmosfery. Impulsy te pomagają wykryć obiekty takie jak deszcz lub grad. Wiązka odbija, czy znajduje obiekt, a następnie wraca do miejsca radaru.

Ciężkość i siła zbliżającej się burzy są oceniane na podstawie siły promieni reakcji i czasu powrotu do radaru. Mapa wykorzystuje tęczową skalę, od jasnoniebieskiego do ciemnoczerwonego i fioletowego. Zimne kolory mogą wskazywać na niewielkie opady, a ciemne mogą wskazywać na silne. Jeśli skala pokazuje wiele kolorów pomarańczowych, czerwonych i fioletowych, oznacza to, że obszar jest w silnej burzy.

Oprócz wykrywania opadów, radar może również wykrywać pozostałości tornad, dym z pożarów, owadów, ptaków, zimne fronty, bryzy morskie, a nawet wydarzenia takie jak prom kosmiczny.

UDOSTĘPNIJ