UDOSTĘPNIJ

Obecnie można dość łatwo znaleźć witryny, które oferują możliwość lokalizowania statków. Wśród nich to Marine Traffic jest jednym z najpopularniejszych oraz najczęściej polecanym systemem identyfikacji położenia statków. Gwarantuje on nie tylko zlokalizowanie danego obiektu, ale również jest wyposażony w dodatkowe funkcje, które ułatwią śledzenie statków.

Marine traffic – statki online

Cel używania tego źródła

Witryna ma swoje źródło w projekcie, który powstał przy udziale z połączenia już istniejącej Technologii Informacji i Komunikacji oraz zupełnie nowej technologii, która została wysunięta przez światowych naukowców. Projekt ten od samego początku służył i nadal służy temu, aby gromadzić dane i wykorzystywać je w obszarach badawczych takich, jak:

 • Badanie telekomunikacji morskiej w zakresie wydajności i propagacji;
 • Symulowanie poruszania się statków dla zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi i wyuczenia odpowiedniej reakcji w krytycznych sytuacjach;
 • Budowanie interaktywnych systemów informatycznych;
 • Uzupełnianie baz danych, które dostarczają dane w czasie rzeczywistym;
 • Oszacowanie tego, jak zatłoczone są porty za pośrednictwem danej aplikacji;
 • Przygotowanie modeli, które pomogą szybko wykrywać miejsca zanieczyszczeń;
 • Projektowanie algorytmów pozwalających ocenić czas podróży statkiem oraz oceny jakości drogi;
 • Porównywanie zebranych informacji z danymi dotyczącymi pogody;
 • Współpraca z instytucjami chroniącymi środowisko.

Dzięki Marin Traffic można obserwować przemieszczanie się statków w czasie rzeczywistym zupełnie za darmo. Można nie tylko określić położenie danego statku, ale również dowiedzieć się wielu szczegółów na temat danej podróży oraz zobaczyć, jak wiele statków znajduje się w danym porcie. Informacje te są dostępne szczególnie w celu możliwości obserwacji ruchu w portach i linii brzegowej na całym świecie, także w Polsce. Marine Traffic Polska pozwala na zebranie wielu informacji dotyczących polskich portów.

Cel używania Marine Traffic

Jakie informacje zapewnia Marine Traffic?

Nie ma wątpliwości, że zaletą Marine Traffic jest posiadanie wielu funkcji oraz opcji. Można powiedzieć, że jest to jedyny program przekazujący informacje o ruchu morskim z tak dużą bazą funkcji. Z jego pomocą zobaczysz nie tylko położenie statków, ale dostaniesz też szczegółowe informacje na temat ich nazw, kraju, z którego wypłynęły, prędkość poruszania się, głębokość zanurzenia, dokąd zmierza wiele innych informacji. Poza tym możesz znaleźć zdjęcie samego statku. Zdjęcia mogą być przesyłane do programu przez samych użytkowników, dzięki temu reszta osób korzystających z programu może dokładnie przyjrzeć się statkowi. Wszystkie dane dotyczące lokalizowania statków są przesyłane z pomocą specjalnych odbiorników. Dane te to:

 • Nazwa, typ statku i znak wywoławczy
 • Numer IMO
 • Numer ENI
 • Numer MMSI
 • Dane położenia płynącego statku
 • Wymiary statku
 • Położenie statku
 • Kurs i prędkość
 • Szybkość zmiany kursu
 • Załadowanie statku
 • IMO — niebezpieczeństwo ładunku
 • Zanurzenie

Czym jest AIS i jak to działa?

MarinTraffic to program, którym zajmuje się grono zaangażowanych osób. Wspierają oni operatorów stacji AIS. Są to zazwyczaj wolontariusze, którzy lokalizują sprzęt odbiorczy. Wyposażenie w sprzęt jest dla nich zupełnie darmowe. Dzięki operatorom sprzęt zostaje uruchamiany i w rzeczywistym czasie przedstawia on lokalizację statków.

Czym jest AIS i jak to działa

Głównym celem tego systemu jest odbieranie i przetwarzanie danych przesyłanych przez AIS (Automatic Identification System – System Automatycznej Identyfikacji). Dane są odbierane przez specjalne stacje, a wszystkie te dane są udostępniane w bazie danych. W rezultacie każdy statek, który został wyposażony w transponder, wysyła sygnał, a następnie jest on odbierany przez najbliższą stację. Jedynym warunkiem odbioru sygnału jest ciągłe znajdowanie się w polu zasięgu. Treść każdego sygnału NMEA może być odkodowana. W ten sposób można rozpoznać:

 • Informacje dynamiczne, czyli mówiące o pozycji statku, prędkości skrętu, prędkości, aktualnym statusie i kursie;
 • Informacje statyczne, czyli numer IMO i MMSI, wymiary oraz nazwa statku;
 • Informacje dotyczące podróży, czyli miejsce docelowe, ETA, zanurzenie.

Baza danych cały czas odbiera bardzo wiele sygnałów, przetwarza je, a najważniejsze z nich, czyli informacje na temat lokalizacji oraz zdjęcia statków, zostają przechowane. Na bieżąco można śledzić położenie statku, lokalizacja jest wyświetlana na mapie Live Map MarineTraffic. Jest ona przejrzysta, więc można łatwo znaleźć dany statek. Inne informacje typu historia, a także dane statku można znaleźć na specjalnych stronach Internetowych przeznaczonych tematyce wykrywania, gdzie znajdują się statki.

Krótka historia firmy

Na samym początku MarineTraffic był projektem akademickim stworzonym na Uniwersytecie Aegean w Ermoupoli, mieście znajdującym się w Grecji. Wersja próbna projektu powstała w 2007 roku pod nadzorem profesora Dimitrisa Lekkasa. W tym samym roku powstała też firma, która łączy osoby zaangażowane w projekt. Celem firmy jest publikowanie informacji na temat ruchu morskiego, a także przedstawianie rozwiązań, które mogą poprawić morski eko system. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można poprawić działanie ruchu morskiego, a jest to główny cel projektu.

Jak korzystać?

Jak korzystać z MarineTraffic

Korzystanie z MarineTraffic nie jest trudne. Najważniejszym elementem jest mapa, na której widać poruszających się statki w rzeczywistym czasie. Interfejs jest przyjazna dla każdego użytkownika, można z łatwością przybliżać oraz oddalać obraz tak, aby obserwowanie zmieniającej się lokalizacji statków było komfortowe. Nawet osoby, który jeszcze nigdy wcześniej nie korzystały z aplikacji tego typu, nie uważają jej za trudny w opanowaniu system. 

Jeśli znasz nazwę swojego statku, to odszukanie go na mapie nie będzie stanowiło żadnego problemu. Wystarczy skorzystać z obszernej wyszukiwarki, do której trzeba wpisać tę nazwę. Można również wybrać port, który Cię interesuje i zobaczyć, jakie statki się w nim obecnie znajdują. Mapa jest zaprojektowana w taki sposób, aby wyszukiwanie odbywało się dość szybko. Poza tym dla lepszej widoczności można wybrać mapę w trybie Simple, Standard, Satellite i OpenStreet. 

Poniżej znajduje się tabelka, w której pokazane są wszystkie statki mogące pojawić się na mapie.

Typy statków W drodze Zakotwiczone
Statki towarowe gruen green rhomb
Tankowce red red rhomb
Statki pasażerskie blue blue rhomb
Statki o dużej szybkości yellow yellow rhomb
Statki holownicze i specjalne light blue light blue rhomb
Łodzie rybackie orange orange rhomb
Statki wycieczkowe violet violet rhomb
Pomoc nawigacyjna pink rhomb pink rhomb
Statki nieokreślone grey grey rhomb

Mapa zawiera filtry, dzięki którym pojawiają się na niej wyłącznie statki należące do danego typu. W rezultacie  pojawią się na niej wyłącznie statki rybackie lub turystyczne, w zależności, czego szukasz. Zaletą systemu jest to, że można wybrać kilka typów statków nie tylko jeden. Można również wybrać wszystkie, a następnie wyłączyć jeden lub więcej typów. Taki zabieg znacznie ułatwia wyszukanie danego statku. Mapa ma więcej szczegółów i opcji, które warto po kolei odkrywać. 

Zupełnie za darmo można obserwować ruch statków w czasie rzeczywistym, jest to opcja dostępna dla każdego. Za niektóre opcje program nalicza opłatę. Należą do nich między innymi możliwość sprawdzenia szczegółów dotyczących portu lub statków. W momencie, kiedy wybierzesz opcję „Szczegóły”, zostaniesz poproszony o uiszczenie opłaty.

Ceny oraz plany

W wielu wypadkach darmowe korzystanie z systemu powinno okazać się wystarczające. Darmowa wersja MarineTraffic pokazuje lokalizację statków w czasie rzeczywistym, daje ona również możliwość korzystania z filtrów i tym samym odszukania danego statku. Poza tym można też zaznaczyć obszar, który Cię interesuje, zobaczyć, co kryje się w portach, a także, w jakim kierunku wieje wiatr i aktualną temperaturę. Jeśli jednak potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, lepiej będzie, jak zdecydujesz się na jeden z planów korzystania z systemu.

Poniżej znajduje się opis 4 planów, na które każdy użytkownik może się zdecydować, jego cena oraz co dokładnie oferuje.

Serwis Standard Professional Global Vessel Plus
Najlepszy dla Firm oraz klientów indywidualnych zainteresowanych lokalnymi operacjami Firm pragnących zrozumieć poruszanie się statków Firm chcących śledzić statki z danymi produktami przepływającymi przez oceany Firm chcących śledzić i mieć dostęp do wszelkich informacji o danym statku i produktach
Informacje na temat statku i zarządzania
Dane techniczne statku umożliwiające identyfikację i zatwierdzenie specyfikacji
Typ, rynek i klasa
Aktualizacje dotyczące poruszania się statków i flot
Powiadomienia o zmianie kierunku przepływu przez statek
Grupowanie i wizualizowanie do 50 statków na mapie na żywo
Możliwość koncentrowania się na kluczowych zasobach i uzyskania podglądu ich bieżącego stanu w niestandardowych pulpitach nawigacyjnych
Szczegółowe prognozy podróży, w tym trasy i obliczone ETA
Możliwość obserwowania wszystkich spodziewanych statków zmierzających do danego portu
Możliwość obserwowania wszystkich wywołań portów wykonanych w ciągu ostatnich 30 dni
Zdolność do lokalizacji 1 statku wykonującego rejsy przez ocean, ze śledzeniem satelitarnym
Dostęp do historycznych przestojów w południe i północ zgłaszanych przez statki handlowe w ciągu ostatnich 30 dni
Przegląd historycznych rekordów dla ponad 20 innych różnych wydarzeń na statku, z ostatnich 30 dni
Filtrowanie statki według: typu, statusu, miejsca docelowego, pochodzenia, pojemności lub stanu załadunku
Możliwość obserwacji animowanych powtórek poruszania się statku, do 30 dni wstecz
Możliwość zobaczenia wszystkich wezwań do portu wykonane w ciągu ostatniego roku
Zdolność do lokalizowania statków za pomocą satelity została zwiększona do 10 statków
Uzyskanie dostępu do wszystkich wydarzeń na statku aż do ostatniego roku
Szczegółowe mapy wód żeglownych z batymetrią, punktami orientacyjnymi i zagrożeniami morskimi
Możliwość zobaczenia zanimowanego płynięcia statku nawet do jednego roku wstecz
Lokalizacja wybranego przez siebie statku podczas wojaży oceanicznych, z dodatkowym śledzeniem satelitarnym
Dostarczanie nowych informacji na temat poruszania się statku w obszarach, które Cię interesują
Uzyskanie dostępu do zapisów historycznych, dotyczących ponad 20 różnych wydarzeń na wybranym statku, do 1 roku wstecz
Zero reklam
Najlepszy dla 14.00USD na miesiąc, opłata za rok z góry 49.00USD na miesiąc, opłata za rok z góry 99.00USD na miesiąc, opłata za rok z góry/td> 23.00USD / za każdy statek na miesiąc, opłata za rok z góry

Jak korzystać z Zaawansowanego Serwisu Mapy na Żywo

Korzystanie z serwisu przedstawiającego mapę na żywo nie jest skomplikowane, lecz jesteśmy świadomi, że użytkownicy nie będą chcieli tracić swojego czasu na samodzielne poznawanie poszczególnych opcji. Dlatego do naszego artykułu załączamy filmik, w którym użytkowanie z mapy zostało przedstawione w bardzo prosty sposób.

Vesselfinder vs Marintraffic

Vesselfinder jest usługą, która działa w podobny sposób do Marine Traffic. Oba systemy są podobne, lecz można znaleźć między nimi wyraźne różnice. Punktem wspólnym obu programów jest to, że oferują dane zebrane przez AIS. Dostępna jest również mapa online oraz dość prosty interfejs. Prawdą jest jednak to, że Vesselfinder nie oferuje tak wielu opcji, jak opisywany przez nas system. Nie pokazuje szczegółowych danych na przykład na temat obecnej pogody w miejscu, w którym znajduje się statek. Ma on również mniej odbiorników i tym samym jego dane są ograniczone. 

Ten radar statków ma jednak dużą zaletę, a jest to udostępnianie większej ilości danych niż opisywany system za darmo. Za pośrednictwem tego programu można dowiedzieć się, kiedy statek zawinął do portu, jaka była historia podróży, numer IMO i MMSI, a statek można wyszukać po nazwie. Jest on dostępny w wersji darmowej oraz w wersji Premium, czyli płatnej. Wersja płatna kosztuje 50€, a z jej pomocą można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat poruszania się statków. 

UDOSTĘPNIJ