Lotnisko Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Lotnisko im. Lecha Wałęsy znajduje się w odległości 12 km od Gdańska. Lotnisko zostało otwarte w 1974 roku i zajmuje powierzchnię 240 ha. Nazwa tego miejsca pochodzi od imienia byłego prezydenta Polski — Lecha Wałęsy. Oficjalne nadanie imienia odbyło się w 2004 roku. Lech Wałęsa Airport jest obsługiwane przez Port Lotniczy Gdańsk Spółka.

Ze względu na korzystne warunki lotnicze oferowane przez opisywane lotnisko, uruchomiono regularne loty pomiędzy Gdańskiem a wieloma innymi miastami, w tym z Warszawą, Szczecinem, Elblągiem, Malborkiem, Królewcem (obecnie Kaliningradem), Olsztynem i Berlinem.

Lotnisko Gdańsk im. Lecha Wałęsy

To trzecie co do wielkości lotnisko w Polsce zaczęło być bardzo popularne, a sam region, w którym zostało ono umieszczone zaczął bardzo szybko się rozwijać. Właśnie dlatego zdecydowano się na przeniesienie lotniska z centrum miasta na obszary, w których może się ono swobodnie rozwijać.   Nowy terminal pasażerski został zbudowany zgodnie ze standardami europejskimi. Obecnie Gdańsk lotnisko służy jako lotnisko pomocnicze dla lotniska warszawskiego.

Gdańsk online tablica lotów

Jeśli na kogoś czekasz lub masz zaplanowany lot, z pewnością chciałbyś dokładnie wiedzieć, o której dany samolot przylatuje oraz odlatuje. Dzięki naszej stronie możesz mieć dostęp do informacji tego typu w każdej chwili. Wystarczy, że wybierzesz jeden z linków i zostaniesz przeniesiony do tablicy odlotów lub przylotów. Szczegóły lotu zostaną pokazane w osobnej karcie, aby było Ci łatwiej je odczytać. Informacje te z pewnością pomogą Ci w podróżowaniu i nie tylko. Harmonogram lotów jest dostępny całą dobę, więc możesz skorzystać z tej usługi w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu. Aby mieć dostęp do informacji o swoim locie, potrzebny jest Ci tylko Internet, nieważne gdzie się znajdujesz, możesz zawsze przeczytać szczegóły dotyczące lotu.

Śledzenie faktycznego czasu przylotu i odlotu jest bardzo ważne, ponieważ opóźnienia samolotów występują bardzo często. Jeśli Twój lot jest opóźniony właśnie na lotnisku Lecha Wałęsy, możesz łatwo sprawdzić status lotu na naszej stronie. Dzięki temu możesz odpowiednio zaplanować swój czas, pomimo opóźnienia. Wszystkie informacje na temat lotów są automatycznie aktualizowane, więc zawsze mamy świeże wiadomości. Poza opóźnieniami na naszej stronie znajdziesz też informacje na temat anulowanie lotu na lotnisku. Loty Gdańsk, wszystkie są pokazane na tablicy na lotnisku.

Na tablicy online przylotów i odlotów lotniska można zobaczyć:

Dane podane na naszej stronie są zsynchronizowane z gdańskim wydziałem lotów krajowych i międzynarodowych, jednak aktualizacje mogą być widoczne z niewielkim opóźnieniem. Nie będąc bezpośrednim dostawcą informacji, nasza strona nie ponosi odpowiedzialności za możliwe nieprawidłowości na wyświetlanej tablicy online. Mimo to dokładnie pokazujemy wszystkie dane wyświetlane na oficjalnych tablicach Gdańsk Airport.

Śledź swój lot online za darmo

Chcielibyśmy dać Ci kilka wskazówek na temat monitorowania lotów na lotnisku Lecha Wałęsy, korzystając z powyższej mapy. Mapa pokazuje przestrzeń powietrzną nad Europą lub nad lotniskiem. Domyślnie widzisz Gdańsk lotnisko, ale możesz dostosować widok mapy powiększając obraz za pomocą przycisku «+» lub «-» w lewym dolnym rogu. Możesz też dostosować mapę do swoich preferencji za pomocą przycisku myszy i przenieść obraz w wybrane miejsce.

Kiedy na mapie zauważysz samolot, możesz przybliżyć mapę i nawet zobaczyć jego numer. Wystarczy kliknąć na samolot przyciskiem na myszy, a ukaże Ci się panel zawierający szczegółowe informacje o samolocie. Informacje te to:

Po kliknięciu przycisku możesz zobaczyć zdjęcie samolotu w trybie pełnoekranowym, czasem udostępniana jest też cała galeria. Pod zdjęciem możesz również znaleźć nazwę samolotu i przewoźnika obsługującego lot.

Terminale Lotniska

Terminale Lotniska Gdańsk
Port lotniczy Gdańsk ma obecnie dwa terminale pasażerskie, T1 i T2, które są ze sobą połączone. Ma ono trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Całkowita powierzchnia terminalu wynosi 40 000 metrów kwadratowych, w tym 37 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Całkowita kubatura przekracza 350 000 metrów sześciennych.

Terminal T1 obsługuje przyloty na poziomie parteru, a odloty znajdują się na drugim piętrze. Terminal T2 może pomieścić do pięciu milionów pasażerów rocznie. Jest on wyposażony w dużą halę podzieloną na dwa obszary — strefę operacyjną z urządzeniami do sortowania bagażu i poczekalnię. Jest tam również strefa od strony lądu z salonem odlotów, biurami linii lotniczych, ulgami i strefami usług. Udogodnienia dla pasażerów w terminalach obejmują 19 stanowisk dla samolotów, system informacji o odlotach CONRAC, system przeciwpożarowy Honeywell, system obsługi bagażu, windy Otis i system klimatyzacji. Gdańsk lotnisko oferuje również wiele innych udogodnień takich, jak usługi bankowe, kantor wymiany walut, sklepy, restauracje i różnego rodzaju salony.

Pas startowy Portu Lotniczego Gdańsk

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku ma jeden asfaltobetonowy pas startowy. Pas startowy ma długość 2 800 m i jest wyposażony w nowoczesny ILS CAT II umożliwiający lądowanie samolotu nawet w niezbyt sprzyjającej pogodzie. Wysokość decyzji ustalona dla systemu podejścia w Gdańsku wynosi 30 m (98 stóp), podczas gdy minimalna widoczność dla pilotów waha się od 125 m (410 stóp) do 300 m (980 stóp), przy czym wyższa wartość jest wymagana na początku, jest to jedna trzecia długości pasa startowego. Wszystkie urządzenia nawigacyjne na lotnisku zostały uzupełnione o nowoczesny system multi lateracji na dużym obszarze.

Pas startowy i drogi kołowania są wyposażone w system pomocy świetlnych, który wykorzystuje technologię LED. Oświetlenie drogi startowej może być zdalnie sterowane z wieży kontroli lotów. Pas startowy ma osiem zjazdów z dróg kołowania prowadzących do pięciu płyt postojowych, na których można zaparkować do 18 samolotów średniej wielkości. Lotnisko gdn ma również dodatkowy fartuch używany zimą do odladzania samolotów. Podkładka odladzająca została skonstruowana w sposób, który pozwala zachować standardy ekologiczne, co spotyka się z dobrymi opiniami specjalistów.

Parking Lotnisko Gdańsk

Parking Lotnisko Gdańsk

Lotnisko nie ukrywa cen parkingowych w jego obrębie. Na lotnisku można parkować w trybie P1 krótkoterminowym, P3 krótkoterminowym, P4 długoterminowym, P5 długoterminowym i P6 długoterminowym. Ceny są dość standardowe jak na lotnisko. Lotnisko Gdańsk parking jest dość duże. Zaletą lotniska jest to, że ma ono sekcję Kiss & Fly, która znajduje się przed Terminalem 2. Można tam wysadzić oraz odebrać podróżujących bez potrzeby płacenia za parking, więc warto z niej korzystać tak, jak z parking lotnisko Gdańsk.

Krótkoterminowy Parking

 

Parking (czas)

 

Kiss & Fly

 

P1

 

10 min

 

0 PLN

 

2 PLN

 

20 min

 

20 PLN

 

4 PLN

 

30 min

 

40 PLN

 

6 PLN

 

40 min

 

60 PLN

 

8 PLN

 

50 min

 

80 PLN

 

10 PLN

 

60 min

 

100 PLN

 

12 PLN

 

760 min

 

120 PLN

 

14 PLN

 

80 min

 

140 PLN

 

16 PLN

 

90 min

 

160 PLN

 

18 PLN

 

2 godziny

 

220 PLN

 

18 PLN

 

każda następna godzina

 

120 PLN

 

9 PLN

 

Długoterminowy Parking

 

Parking (czas)

 

P3

 

P4, P5

 

P6

 

60 minuty

 

8 PLN

 

19 PLN

 

18 PLN

 

1 dzień

 

34 PLN

 

19 PLN

 

18 PLN

 

2 dni

 

68 PLN

 

19 PLN

 

18 PLN

 

3 dni

 

102 PLN

 

19 PLN

 

21 PLN

 

1 tydzień

 

233 PLN

 

69 PLN

 

33 PLN

 

2 tygodnie

 

238 PLN

 

89 PLN

 

50 PLN

 

3 tygodnie

 

243 PLN

 

99 PLN

 

52 PLN

 

Hotele

Podróżujący najczęściej chwalą Lotnisko Gdańsk za to, że ułatwia im podróż. W holu głównym znajduje się wiele sof i foteli, które można złożyć w nocy i tym samym ułożyć się w wygodnym „łóżku”. Po 23:00 światła są przyciemnione, a komunikaty nad głową są wyłączone. Regularne patrole bezpieczeństwa na lotniskach zapewniają bezpieczne miejsce dla osób śpiących na lotniskach. Niektórzy uważają również, że nawet kiedy lotnisko jest pełne, bezpieczeństwo oraz ochrona są na wysokim poziomie i nie ma żadnych problemów.

Jeśli jednak nie chcesz zostawać na noc na lotnisku, możesz skorzystać z jednego z hoteli znajdujących się w pobliżu, oto one:

Hampton by Hilton Gdańsk Airport

Hampton by Hilton Gdańsk Airport

Dwór Oliwski City Hotel & SPA

Dwór Oliwski City Hotel & SPA

Stacja Happy Hours

Stacja Happy Hours

Transport do/z lotniska

 

Autobus

Linia autobusowa na lotnisko w to: Gdańsk-Wrzeszcz (dworzec kolejowy), Gdańsk Główny (dworzec kolejowy) i Gdynia Główna (dworzec kolejowy). Nocna linia autobusowa do / z lotniska do / z Gdańska Głównego (Dworzec kolejowy).

Pasażerowie z terminalu mają możliwość skorzystania z autobusu wahadłowego obsługiwanego przez „MPA Poland Transport” na trasie: lotnisko — centrum miasta.

Autobusem „Zzy Travel” transfer na lotnisko z: Koszalina, Słupska, Sławna.

Autobusem „usługa lotniskowa apt24” transfer z lotniska do: Koszalina, Słupska, Sławna, Lęborka.

Bilet autobusowy kosztuje 3,20 PLN i jest dostępny w automacie biletowym na przystanku na lotnisku. Cena biletu pozwalającego na podróż do 60 minut, z uwzględnieniem zmian, kosztuje 3,80 PLN. Bilet całodzienny na komunikację miejską w Gdańsku kosztuje 13,00 PLN.

Lotnisko Gdańsk Autobus

Taksi

W hali przylotów i poza nimi taksówkarze czekają na pasażerów, którzy chcą dostać się do centrum Gdańska. Przejazd taksówką kosztuje około 70 złotych. Wieczorem i podczas weekendu stawki mogą być trochę wyższe, więc zapłacisz więcej pieniędzy.

Wynajem samochodu

Lotnisko, o którym mówimy jest wyposażone w ośmiu dostawców wynajętych samochodów. Biurka Avis, Express, Budget, Panek, Europcar, Hertz, Enterpise i Sixt. Wszystkie znajdują się w nowym terminalu T2, dostęp do nich jest ułatwiony, z pewnością szybko odnajdziesz jednego z nich.

Mapa Lotniska

Poniżej umieszczamy dla Ciebie mapę lotniska w. Sam możesz zobaczyć, jak ono wygląda, co jest bardzo użyteczne przed podróżą. Jeśli jeszcze nigdy nie byłeś na tym lotnisku, a czeka Cię lot, zerknij na mapę, zobacz, gdzie będziesz musiał iść, te informacje z pewnością Ci się przydadzą w dniu wylotu. Oto mapa, która przedstawia lotnisko Gdańsk:

Przydatne informacje

Rok założenia: 1974
Liczba terminali: 2
Położenie: Gdańsk
Adres: ul. Juliusza Słowackiego 200, 80-298 Gdańsk, Polska
Kod pocztowy: 80-298
Kod IATA: GDN
Numer kontaktowy: +48 525 673 531
Strona: airport.gdansk.pl