Lotnisko Balice Kraków — im. Jana Pawła II (KRK)

Lotnisko Balice

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Lotnisko Balice-międzynarodowa Brama lotnicza w Polsce, uważana za drugą w kraju pod względem obsługiwanego ruchu pasażerskiego po warszawskim Lotnisku Chopina. Obecnie przyjmuje ponad 3,5 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko znajduje się w odległości 11 km od centrum Krakowa, w pobliżu miejscowości Balice. Rozpoczął działalność w 1964 r., ale do 1968 r. pozostał bazą wojskową.

Imię papieża Jana Pawła II nadano lotnisku w 1995 r. sam Jan Paweł II wielokrotnie bywał w Balicach podczas podróży do Polski.

Krakow airport to lotnisko klasy 4D z precyzyjnym systemem lądowania Instrument landing system klasy I i dodatkowymi światłami lądowania na osi pasa startowego.

Lotnisko Balice przyloty

Instrukcja korzystania z internetowych tablic przylotów

Każde lotnisko ma elektroniczną tablicę wyników, która nadaje aktualne informacje o lotach. Ale co, jeśli nie jesteś w budynku terminalu lotniczego, tylko wybierasz się tam? Lub spiesz się na spotkanie na lotnisku, nie wiedząc, że lot jest opóźniony? Aby uniknąć takich niedogodności, pomoże tablica wyników online z rozkładem lotów na lotnisko.

Tablica Balice przyloty zawiera wszystkie loty przylatujące dziś i jutro. Dane w nim są takie same jak dane lotniska.

Informacje o przylocie są gromadzone w formie arkusza kalkulacyjnego, dzięki czemu użytkownik może szybko znaleźć żądany lot. Aby to zrobić, wystarczy wprowadzić przedział czasowy, w którym oczekuje się przybycia samolotu. W takim przypadku konieczne jest skupienie się na czasie lokalnym.

Tablica przyloty Balice lotnisko emituje najświeższe informacje na dzień dzisiejszy i jutro, a mianowicie:

 • numer lotu;
 • czas przylotu;
 • punkt wyjścia;
 • nazwa przewoźnika;
 • status lotu.

Lotnisko Balice odloty

Rozkład lotów odlatujących

Planując podróż samolotem, musisz zebrać wszystkie informacje o locie: znaleźć jego numer, dane linii lotniczej, godzinę odlotu zgodnie z harmonogramem. Bezpośrednio w dniu odlotu ważne jest, aby znać aktualny status lotu: jeśli jest opóźniony lub odwołany, nie ma potrzeby spieszyć się na lotnisko. Wszystkie informacje potrzebne do lotu są gromadzone w internetowej tablicy lotnisko Balice odloty. Dane te są dostępne przez całą dobę i są stale aktualizowane, dzięki czemu możesz być na bieżąco z wszelkimi zmianami.

Możesz znaleźć swój lot według numeru, najpierw wybierając okres, w którym samolot powinien odlecieć. Każdy lot może zostać opóźniony lub odwołany, co jest natychmiast wymienione na internetowej tablicy wyników. Status «w drodze» oznacza, że samolot już wystartował, «zgodnie z harmonogramem» — że nie ma zmian w harmonogramie lotów. Wylot z lotniska jest wyświetlany według czasu lokalnego.

Ważne jest, aby zrozumieć, że dane w internetowej tablicy odloty Balice, choć pokrywają się z danymi z lotniska, mogą być nadawane z niewielkim opóźnieniem.

Linie lotnicze i kierunki

Geografia lotów na lotnisku jest niezwykle duża. 21 linii lotniczych obsługuje loty regularne i czarterowe do 80 miast na całym świecie.

Pasażerowie mogą korzystać z usług znanych linii lotniczych, takich jak Austrian Airlines, British Airways, KLM, LOT, Lufthansa. Ponadto wiele lotów z lotniska Kraków-Balice obsługują również tanie linie lotnicze, m.in. irlandzki Ryanair, Brytyjski EasyJet, Hiszpański Vueling i inne. Linie lotnicze Ryanair wykorzystują lotnisko Kraków jako jedną ze swoich największych baz w Europie Wschodniej-Geografia lotów jest bardzo szeroka.

Terminale

krakow airport

Na Balice lotnisko Balice znajdują się dwa terminale pasażerskie T1 i T2: jeden obsługuje loty międzynarodowe, a drugi krajowe w całym kraju. Terminale znajdują się w odległości 900 m od siebie, co pół godziny kursuje między nimi bezpłatny transfer.

Terminal T1

Terminal T1 to główny terminal lotniczy lotniska. Obsługuje Wszystkie loty odlatujące i przylatujące na liniach międzynarodowych.

Na parterze budynku w lewym skrzydle znajduje się sala odpraw, w prawym skrzydle — sala przylotów.

Na drugim piętrze terminalu znajduje się kontrola paszportowa dla pasażerów wylatujących poza strefę Schengen, a także kontrola bezpieczeństwa lotniczego dla wszystkich lotów międzynarodowych.

W sterylnym obszarze na drugim piętrze, do którego pasażer wchodzi po przejściu wszystkich kontroli, znajduje się kawiarnia i kilka małych sklepów Duty Free.

Terminal T2

Terminal T2 na Kraków lotnisko obsługuje loty krajowe. które wykonywane są pomiędzy Krakowem a innymi miastami Polski. Terminal to mały hangar, w którym znajduje się sala odpraw, Hala odlotów i hala przylotów z jedną taśmą bagażową.

Pas startowy

Lotnisko znajduje się obok 8 bazy lotniczej Polskich Sił Powietrznych i wspólnie z nią obsługuje betonowy pas startowy. Pas startowy jest obecnie jeden. Jej długość wynosi 2550 m, a szerokość 60 m, co pozwala na przyjęcie samolotów klasy «Boeing 747», nie muszą one jednak być w pełni załadowane, ponieważ długość pasa do startu samolotów z pełnym załadunkiem nie jest wystarczająca. Jednak już wkrótce planuje się budowę kolejnego pasa startowego o długości 2800 m, ponieważ ruch pasażerski przez lotnisko stale rośnie.

Parkowanie

Na lotnisko Kraków Balice znajduje się zwykły parking przy terminalu krajowych linii lotniczych T2 i terminalu międzynarodowego T1, a także wielopoziomowy parking naprzeciwko terminalu międzynarodowego T1.

 • Koszt parkowania w pobliżu terminalu T2 wynosi 2 zł. za dojazd do terminalu (Przebywanie w strefie do 10 min.), 30 zł. za 72 godziny, każda dodatkowa doba kosztuje 10 zł.
 • Krótkoterminowy parking przy terminalu T1, gdy znajduje się w strefie do 10 min. — bezpłatnie — Co 15 minut płatne w cenie 5 zł.
 • Parking na parkingu wielopoziomowym kosztuje 7 zł. za godzinę, pierwszy i drugi dzień po 40 zł, trzeci i czwarty dzień po 20 zł.. piąte i kolejne dni — po 5 zł. dziennie.

Jak dojadę KRK

Autobus

Przystanek autobusów miejskich na Krakow lotnisko znajduje się w pobliżu terminalu międzynarodowych linii lotniczych T1. Należy pamiętać, że lotnisko znajduje się w drugiej strefie taryfowej, dlatego aby podróżować autobusami, musisz kupić bilet «Aglomeracyjny». Cena biletu jednorazowego: 3,2 zł, Bilet godz. 24: 16 zł.

Autobusy linii 208 i 292 kursują między lotniskiem a Wschodnia częścią Dworca Głównego PKP Kraków Główny. Czas podróży wynosi około 40 minut(zgodnie z harmonogramem, zwiększa się w godzinach szczytu z powodu korków).

Autobus 902 jest autobusem nocnym i kursuje przez Dworzec Główny w Krakowie do wschodniej części dworca Dworcowego główny Wschód.

Rozkład jazdy autobusów można sprawdzić na stronie przewoźnika Miejskiego Krakowa MPK Kraków.

kraków lotnisko bus

Autobus szynowy-pociąg

Pomiędzy głównym dworcem kolejowym w Krakowie Dworcem Głównym a lotniskiem, co 30 minut kursuje autobus kolejowy Balice Express. Przystanek kolejowy znajduje się 350 metrów od terminalu międzynarodowych linii lotniczych T1.

Czas podróży autobusem szynowym wynosi 20 minut. Koszt przejazdu wynosi 10 zł.

Krakow airport taxi

Oficjalny postój taksówek znajduje się przed wyjściami z terminali. Taksówkę można odebrać bezpośrednio z parkingu, a także zamówić wcześniej telefonicznie: +(48 12) 258-0-258 lub online.

Cena podróży zależy od kilku czynników: odległości, pory dnia i dnia tygodnia. Średnio przejazd na Stare Miasto w Krakowie (25-30 min) kosztuje około 70 zł. Godzina oczekiwania kosztuje 35 zł.

Transfer

Indywidualny przejazd samochodem lub minibusem dobieranym w zależności od liczby pasażerów, w dowolne miejsce w Polsce (w tym do centrum Krakowa za 78 zł), a nawet za granicę, można zarezerwować w punkcie InfoKraków znajdującym się na lotnisku Kraków Balice. Dokładna cena za przejazd ustalana jest w procesie zamawiania usługi. Koszt nie zależy od pory dnia i dnia tygodnia.

Wypożyczalnia samochodów

Na lotnisku można znaleźć przedstawicielstwa największych światowych agencji wynajmu samochodów: Avis, Hertz, SIXT, Budget, Europcar Enterprise Rent A Car.

Trasa

Samochodem-do centrum miasta można dojechać jedną z kilku tras:

 • Przez Olszanicę, wzgórze i wolą Ustowska ul. Olszanicka i Królowej Jadwigi, a następnie przy zbroi wzdłuż alei Focha.
 • Przez Szydlice i Bronowice ulicami Balicka i Bronowicka.
 • Autostradą A4 do węzła na Bielanach, a następnie ul. Księcia Józefa w kierunku Salwatora.
 • Autostradą A4 do węzła Kraków-północ, a następnie drogą nr 7 przez Modlniczka i pierścień Ofiar Katynia.

Przydatne informacje o lotnisko Krakow

Rok założenia: 1964
GMT: +1/+2
Współrzędne geograficzne Portu Lotniczego: latitud (50.08), longitud (19.78)
Lokalizacja: 11 km na zachód od centrum Krakowa
Liczba terminali: 2
Kod IATA: KRK
Kod ICAO: EPKK
Adres: John Paul II Internationl Airport Kraków-Balice Ltd., ul. Kpt. M. Medweckiego 1, 32-083 Balice, Poland
Numer kontaktowy: +48 12 639 33 01
Faks: +48 12 411 79 77
E-Mail: airport@krakowairport.pl
Strona internetowa: krakowairport.pl

Mapa dla Balice airport