UDOSTĘPNIJ

Z pewnością spotkałeś się już z podobną sytuacją: idziesz spać wieczorem, a następnego ranka nie możesz uwierzyć własnym oczom. W ciągu nocy wybuchła burza i pozostawiła ślady zniszczenia w ogrodzie lub na balkonie. Jednak z powodu głębokiego snu nic tego nie zauważyłeś. Dzięki naszemu radar burz takie nieprzyjemne niespodzianki nie stanowią teraz problemu.

W ten sposób, korzystając z mapa burzowa, możesz wcześnie dowiedzieć się, czy dotknie cię nadchodząca burza, i zabezpieczyć się na czas.

Jak dowiedzieć się, gdzie jest burza

Intensywność burzy jest wyświetlana na mapie w różnych kolorach w zależności od aktualnych ostrzeżeń o trudnych warunkach pogodowych. Na naszej mapa burz obecne strefy trudnych warunków pogodowych są podświetlone kolorem. Zakres kolorów waha się od żółtego (słabe ostrzeżenie o trudnej pogodzie lub wcześniejsze ostrzeżenie o trudnej pogodzie) do ciemnoczerwonego (bardzo ciężka ciężka pogoda). Dlatego należy zachować ostrożność w ciemnoczerwonych strefach. Jeśli obszar na mapie nie jest kolorowy, zwykle nie powinieneś spodziewać się trudnych warunków pogodowych. Radar sztormowy informuje o zbliżającej się trudnej pogodzie w ciągu 48 godzin.

Na co wpływa kształt burzy?

Podobnie jak kolory na radar burz ułatwiają wykrycie istniejącej burzy, kształty ułatwiają klasyfikację według rodzaju grawitacji. Oto niektóre z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów zagrożeń, jakie pojawiają się na mapie burz.

Burza jednokomórkowa

Termin «burza jednokomórkowa» jest powszechnie używany do opisania pojedynczego miejsca aktywności burzy. Jednak dokładniej opisuje burzę, która przechodzi swój cykl życia tylko raz.

Większość pojedynczych komórek nie jest trudna, ale jeśli warunki są wystarczająco niestabilne, burze te mogą prowadzić do krótkich okresów trudnych warunków pogodowych. Takie burze nazywane są»burzami impulsowymi».

Radar Burz

Burza wielokomórkowa

Wielokomórkowe burze pojawiają się jako skupiska co najmniej 2-4 pojedynczych komórek poruszających się razem jako jedna grupa. Często powstają w wyniku fuzji burz impulsowych i są najczęstszym rodzajem burz.

Jeśli obserwujemy mapa burzowa, liczba burz w grupie kilku komórek rośnie wykładniczo; dzieje się tak, ponieważ każda komórka wchodzi w interakcję z sąsiednią komórką, która z kolei rośnie nowe komórki. Proces ten powtarza się dość szybko (mniej więcej co 5-15 minut).

Linia szkwału

Zgrupowane w linii, wielokomórkowe burze nazywane są liniami szkwałów.

Linie szkwałów rozciągają się na ponad sto mil długości. Na radar burzowy mogą być wyświetlane jako pojedyncza linia ciągła lub jako segmentowana linia burz.

Echo łuku

Czasami linia szkwału lekko wygina się na zewnątrz, przypominając łuk łucznika. Kiedy tak się dzieje, linia burzy nazywana jest echem z łuku.

Kształt łuku powstaje w wyniku przepływu zimnego powietrza, które schodzi z opadającego strumienia burzy. Kiedy dociera do powierzchni Ziemi, jest wypychany poziomo na zewnątrz. Dlatego echo łuku kojarzą się z niszczycielskimi bezpośrednimi wiatrami, szczególnie w ich centrum lub»grzbiecie». Cyrkulacja może czasami wystąpić na końcach echa z łuku, przy czym lewy (północny) koniec jest najbardziej preferowany dla tornada ze względu na fakt, że powietrze przepływa tam cyklonicznie.

Echo łuku

Hak echo

Kiedy łowcy burzy zobaczą ten obraz na radarze, mogą spodziewać się udanego pościgu. To dlatego, że echo jest znakiem » x » oznacza punkt sprzyjających miejsc dla rozwoju tornada. Na radarze wygląda jak przedłużenie w kształcie haka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, które rozgałęzia się z prawej tylnej części burzy superkomórkowej. (Chociaż superkomórek nie można odróżnić od innych burz na podstawowych obrazach odbicia, obecność haka oznacza, że przedstawiona burza jest w rzeczywistości superkomórką.)

Sygnatura haka powstaje z opadów, które są owinięte przez wiatry obracające się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (mezocyklon) w burzy superkomórkowej.

Grad

Ze względu na swój rozmiar i solidną strukturę Grad wyjątkowo dobrze odzwierciedla energię. W rezultacie wartości zwracane radaru są dość wysokie, Zwykle 60 + decybeli (dBZ). (Wartości te są oznaczone czerwonymi, różowymi, fioletowymi i białymi kolorami w środku burzy.)

Dość często można zobaczyć długą linię biegnącą na zewnątrz od burzy. Zjawisko to nazywa się wybuchami gradu; prawie zawsze wskazuje, że bardzo silny grad jest związany z burzą.

UDOSTĘPNIJ