Czy zaplanowałeś wycieczkę poza miasto i chcesz cieszyć się słońcem i błękitnym niebem? Następnie powinieneś najpierw spojrzeć na mapa zachmurzenia. Korzystając z tego radaru pogodowego, możesz uzyskać przegląd aktualnego zachmurzenia w Twojej okolicy i szybko sprawdzić, czy możesz złapać promienie słoneczne.
Jak korzystać z mapa chmur
Na naszej mapa chmur obszary z chmurami są wyświetlane w kolorze szaro-białym. Im bielszy i wyraźniejszy kolor, tym gęstsza pokrywa chmur. Dlatego szanse na zobaczenie Słońca w tym obszarze są bardzo niskie. I odwrotnie, szary obszar wskazuje na stosunkowo lekkie zachmurzenie z rzadkim światłem słonecznym.
Na co wpływa wysokość chmur
Wysokość chmur zawsze zależy od siły promieniowania słonecznego i ilości pary wodnej. Małe chmury poruszają się na wysokości około 3 km, a chmury burzowe w obszarach o wysokim promieniowaniu słonecznym mogą osiągnąć wysokość do 14 km.
Dla porównania, wybierając się na wakacje samolotem, znajdujesz się na wysokości około 10 do 11 km.
W praktyce samoloty często zmieniają swój pierwotny kurs, aby uniknąć chmur burzowych i wynikających z tego turbulencji.
Jak wykrywane są chmury
Chmury nie zawsze są łatwe do wykrycia z satelitów za pomocą radar chmur. W tropikach i nad większością oceanów są to białe obiekty na obrazie. Zimą nad Kanadą zwykle występuje śnieg i lód. Temperatury w podczerwieni mogą zostać oszukane przez chmury, zimą mogą być zarówno cieplejsze, jak i zimniejsze niż ziemia, a jednocześnie mieszać się z białą materią na ziemi w widocznych długościach fal. To samo dotyczy gór, w których białe obszary na obrazie w świetle widzialnym mogą być również śniegiem lub lodem, nawet latem. Jednak badając ziemię przy wielu różnych długościach fal, zwykle można niezawodnie wykryć pochmurne, częściowo pochmurne i czyste niebo.
Nowoczesny radar zachmurzenia to kompaktowe i mobilne urządzenie, które w razie potrzeby można łatwo przetransportować na dowolną odległość. Działanie takiego urządzenia może być oparte zarówno na laserze, jak i na każdym innym elemencie, który może działać jako spójne światło. Dziś jednak jednym z najczęstszych mierników wysokości chmur pozostaje Chmura laserowa.
Zasada działania radar chmur nie różni się zbytnio od radaru: wiązka kierunkowa źródła promieniowania odbija się od celów, wraca do źródła i jest wychwytywana przez odbiornik o wysokiej czułości, czas reakcji jest wprost proporcjonalny do odległości do celu.
Jak powstają chmury
Wszystkie chmury mają jedną wspólną cechę: składają się z wody, a dokładniej pary wodnej.
Para ta jest wytwarzana przez promieniowanie słoneczne, które powoduje parowanie wody w jeziorach, rzekach i innych zbiornikach wodnych wokół nas. Po odparowaniu woda szybko unosi się w górę wraz z ciepłym powietrzem. Po dotarciu para wodna zaczyna się kondensować. Wynika to z temperatury otoczenia, która nadal spada wraz ze wzrostem wysokości. Następnie kondensacja pary wodnej prowadzi do stopniowego tworzenia mniejszych kropelek wody, umożliwiając utworzenie chmury.
Oprócz roli źródeł deszczu i śniegu w obiegu wody na Ziemi, chmury odgrywają ważną rolę w bilansie energetycznym Ziemi — bilansie energii, która wchodzi i wychodzi z systemu klimatycznego. Chmury mogą mieć działanie rozgrzewające lub chłodzące w zależności od ich wysokości, rodzaju i czasu formowania. Chmury odbijają światło słoneczne z powrotem w Przestrzeń Kosmiczną, co powoduje chłodzenie. Ale mogą również pochłaniać ciepło emitowane z powierzchni Ziemi, uniemożliwiając jej swobodne zejście w Przestrzeń Kosmiczną. Jednym z największych źródeł niepewności w modelach komputerowych przewidujących przyszły klimat jest to, w jaki sposób chmury wpływają na system klimatyczny i jak ich rola może się zmienić wraz z ociepleniem klimatu.