Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy(Gdańsk Rębiechowo) to międzynarodowy port lotniczy położony w Gdańsku, w pobliżu ośrodków miejskich aglomeracji trójmiejskiej. Lotnisko nosi imię Lecha Wałęsy, byłego prezydenta Polski. Prawdziwa historia terminalu gdańskiego lotniska rozpoczęła się w 1974 roku, kiedy to otwarto nowe lotnisko obsługujące loty cywilne w całym regionie. Na zewnętrznej ścianie terminalu można zobaczyć podpis Lecha Wałęsy: stylizowaną literę „W”.
Port Lotnisko Gdańsk jest północną bramą lotniczą Polski. Znajduje się 16 km od centrum Gdańska, 23 km od Gdyni i 16 km od Sopotu. Lotnisko obsługuje mieszkańców i turystów dużej aglomeracji miejskiej wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego: Sopotu, Gdyni i wielu innych nadmorskich miast i kurortów. Gdańskie lotnisko obsługuje ponad 5 milionów pasażerów rocznie.
Długość pasa startowego w Gdańsku wynosi 2800 metrów. Jest on wyposażony w nowoczesny sprzęt nawigacyjny i oświetlenie, co pozwala na przyjmowanie samolotów w niemal każdych warunkach pogodowych.
Terminal lotniska
Gdańsk Lotnisko składa się z dwóch terminali, oznaczonych jako T1 i T2. Terminal T2 to właściwie nowy terminal — nowoczesny budynek z charakterystycznymi elementami architektonicznymi, czego przykładem jest dach imitujący morskie fale. To właśnie tutaj znajduje się cała główna infrastruktura. Jest tu ogromna poczekalnia z kasami biletowymi, główna strefa przylotów i odlotów. Oczywiście są bezpłatne toalety, miejsce, gdzie można dostać wodę, oraz kaplica. W zachodniej części hali oko miłośnika sztuki nowoczesnej może podziwiać współczesną wersję Ostatniej Wieczerzy, gdzie zamiast apostołów przedstawieni są polscy politycy. Terminal oferuje takie usługi jak informacja turystyczna, sklepy, kioski, bary, kantor wymiany walut, wypożyczalnie samochodów oraz salonik executive lounge. Znajduje się tu również sala konferencyjna oraz udogodnienia dla pasażerów VIP i lotów lotnictwa ogólnego.
Na górnym piętrze Lotnisko Gdańsk, gdzie pasażer przechodzi kontrolę paszportową i celną, znajduje się duża liczba sklepów wolnocłowych (Duty-Free). Należy pamiętać, że jeśli chcemy dokonać jakichkolwiek zakupów w Duty-Free, należy to zrobić w pierwszej części, przed strażą graniczną, ponieważ w terminalu pierwszym wybór jest znacznie mniejszy.
Całkowita powierzchnia Terminalu 2 wynosi ok. 54 000 metrów kwadratowych (580 000 stóp kwadratowych). Terminal ma bezpośrednie połączenie ze stacją kolejową. Posiada 25 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, nowoczesny sprzęt do transportu i sortowania bagażu oraz przestronną strefę odlotów z bramkami. Na lotnisko w Gdańsku do dyspozycji linii lotniczych jest pięć mostów odrzutowych. W związku z rosnącą liczbą przyloty Gdańsk lotnisko planuje rozbudowę terminalu, aby sprostać zapotrzebowaniu na nowe połączenia międzynarodowe.
Terminal T1 jest oddzielony od T2 strefą kontroli granicznej i służy do obsługi lotów do krajów spoza strefy Schengen (T1 dla lotów krajowych i T2 dla lotów międzynarodowych).
Przy wyjściu ze strefy przylotów znajdują się trzy główne linie, które kierują pasażerów zgodnie z rodzajem ich bagażu i dokumentów:
Port Lotniczy Gdańsk stara się zapewnić pasażerom wygodę i wydajność, dlatego te trzy linie pomagają szybko rozdzielić przepływ osób w zależności od ich potrzeb i statusu ładunku.
Przy wyjściu ze strefy przylotów znajdują się również oznaczone kolorami linie transportu publicznego, które pomagają pasażerom poruszać się w kierunkach pociągów i autobusów. Żółta prowadzi do taksówek, czerwona do przystanku metra, a niebieska do przystanku autobusowego.
Weźmy czerwoną linię. Prowadzi ona schodami (lub schodami ruchomymi) do podwyższonej stacji szybkiej kolei lub lekkiego metra. Po drugiej stronie pociągi jadą w kierunku Gdyni, po bliższej stronie do Gdańska. Znajduje się tam automat biletowy, winda i kolejne schody.
Niebieska linia biegnie w kierunku wschodnim, przecinając terminal. Przed wyjściem na ulicę znajdują się rozkłady jazdy autobusów i metra. Linia mija wypożyczalnię rowerów. Istnieją cztery przystanki, każdy z rozkładem jazdy i mapą trasy. Jeszcze dalej znajdują się przystanki autobusów dalekobieżnych.
Tablica odjazdów i przyjazdów
Tablica odlotów i przylotów znajduje się w strefie odlotów obu terminali i zapewnia aktualne informacje o godzinach odlotów i przylotów, bramkach oraz zmianach w rozkładzie lotów.
Lokalizacja: W centrum terminali, obok strefy odpraw i bezpieczeństwa.
Jak się poruszać: Obserwuj tablicę wyników, aby dowiedzieć się o ewentualnych zmianach w rozkładzie lotów. Możesz także skorzystać z aplikacji mobilnej lotniska, aby otrzymywać powiadomienia o swoich lotach.
Dzięki nowoczesnym tablicom informacyjnym odloty z lotniska w Gdańsku są teraz bardziej przejrzyste i łatwiejsze do śledzenia dla podróżnych.
Odprawa i bezpieczeństwo
Stanowiska odprawy: Na lotnisku znajdują się specjalne ekrany, które pokazują, gdzie znajdują się stanowiska danej linii lotniczej. Podążaj za znakami, aby znaleźć odpowiednie miejsce odprawy.
Kontrola bezpieczeństwa: Przed wejściem na pokład, pasażerowie powinni udać się do strefy Gdańsk lotnisko odloty, aby przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Przejdź przez kontrolę bezpieczeństwa, postępując zgodnie z instrukcjami personelu. Upewnij się, że wyjąłeś wszystkie urządzenia elektroniczne i płyny z bagażu do kontroli.
Przybądź na lotnisko wcześnie, najlepiej około 1-2 godziny przed odlotem, a „poza strefą Schengen najlepiej 2-3 godziny”. Skorzystaj z jednej z opcji transportu publicznego lub parkingu lotniskowego. Zaplanuj swoją podróż, śledząc odloty Gdańsk Lotnisko i bądź na bieżąco z aktualnymi godzinami wylotu.
Odprawa online jest zazwyczaj dostępna na 24-48 godzin przed odlotem. Sprawdź opcję odprawy online na stronie internetowej linii lotniczej, aby zaoszczędzić czas na lotnisku.
Postępuj zgodnie ze wskazówkami na tablicy odlotów, aby znaleźć swój numer bramki. Lotnisko jest wyposażone w systemy dźwiękowe, które informują o rozpoczęciu wejścia na pokład.
W strefie odloty lotnisko Gdańsk znajdują się liczne sklepy i restauracje, w których pasażerowie mogą spędzić czas przed wylotem.
Sprawdź tablicę przylotów, aby uzyskać aktualne informacje na temat przylotów Gdańsk lotnisko.
Lotnisko Gdańsk Przyloty Terminal
Jeśli właśnie przyleciałeś lub przylecisz do Gdańska samolotem, oto kilka wskazówek, które sprawią, że Twój pobyt na lotnisku w Gdańsku będzie przyjemny i bezstresowy.
Upewnij się, że masz wszystkie dokumenty niezbędne do przejścia przez kontrolę paszportową, jeśli przylatujesz z zagranicy. Obejmuje to paszport, wizy (jeśli są wymagane) i kartę pokładową.
Lotnisko Gdańsk przyloty terminal jest wygodnie zaplanowany, aby zapewnić płynne przejście dla pasażerów przylatujących.
Lotnisko zapewnia bezpłatne Wi-Fi, które jest przydatne do kontaktowania się z bliskimi lub zamawiania taksówki. Wystarczy połączyć się z siecią „Gdańsk Airport Free WiFi” i postępować zgodnie z instrukcjami, aby uzyskać dostęp. Gdańsk lotnisko przyloty są regularnie aktualizowane, aby pasażerowie mogli sprawdzić status swoich lotów.
Jeśli chcesz wymienić pieniądze, w strefie przylotów znajduje się kilka kantorów wymiany walut. Kurs wymiany może jednak nie być najkorzystniejszy, więc lepiej wymienić pieniądze z wyprzedzeniem lub skorzystać z bankomatu.
Weź ze sobą przenośną ładowarkę lub upewnij się, że masz adapter do europejskich gniazdek. Gniazdka znajdują się w poczekalni, ale mogą być zajęte.
Postępuj zgodnie ze znakami i tablicami nawigacyjnymi, które pomogą Ci szybko poruszać się po lotnisku i dotrzeć tam, gdzie chcesz.
Strefa przylotów na lotnisku w Gdańsku znajduje się na pierwszym poziomie terminalu i jest podzielona na dwie główne części: loty krajowe i międzynarodowe. Strefa przylotów jest wyposażona we wszystko, czego potrzebujesz do wygodnego przylotu.
Kontrola paszportowa: Dla pasażerów lotów międzynarodowych. Należy mieć przy sobie dokumenty do kontroli.
Odbiór bagażu: Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa należy kierować się znakami do karuzeli odbioru bagażu. Karuzele są wyraźnie oznaczone, co ułatwia znalezienie swojego bagażu.
Odprawa celna: Dla pasażerów spoza UE dostępny jest obszar kontroli celnej, w którym w razie potrzeby należy zadeklarować towary.
Odbiór bagażu:
Po wyjściu z samolotu kieruj się znakami do strefy odbioru bagażu. Upewnij się, że zabrałeś wszystkie swoje rzeczy i sprawdź, czy bagaż nie jest uszkodzony. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, skontaktuj się z obsługą zagubionego bagażu znajdującą się w strefie odbioru bagażu.
Przejdź przez odprawę:
Jeśli przylatujesz lotem międzynarodowym, przejdź do kontroli paszportowej. Przygotuj paszport i dokumenty do kontroli.
Po odebraniu bagażu i przejściu przez odprawę wyjdziesz do strefy spotkań i powitań. Tutaj możesz spotkać swoich przyjaciół, krewnych lub zorganizowane transfery. Osoby witające pasażerów czekają zazwyczaj tuż za strefą odbioru bagażu. Rodziny odbierające pasażerów mogą sprawdzić czas przyloty lotnisko Gdańsk na tablicach informacyjnych w terminalu.
Tablica przylotów znajduje się w strefie przylotów, a także przy wyjściu z terminalu. Wyświetla ona aktualne informacje o locie, w tym:
Podążaj za znakami: Lotnisko jest dobrze oznakowane w języku polskim i angielskim, co ułatwia nawigację.
Zaplanuj swój czas: Weź pod uwagę czas na kontrolę paszportową i odbiór bagażu, zwłaszcza jeśli masz przesiadki lub spotkania.
Kontakt w sprawie transferu: Jeśli wcześniej zarezerwowałeś transfer, skontaktuj się z kierowcą po odbiorze bagażu, aby potwierdzić swoją dostępność.
Lotnisko Gdańsk online
Jeśli na kogoś czekasz lub masz zaplanowany lot, z pewnością chciałbyś dokładnie wiedzieć, o której dany samolot przylatuje oraz odlatuje. Dzięki naszej stronie możesz mieć dostęp do informacji tego typu w każdej chwili. Wystarczy, że wybierzesz jeden z linków i zostaniesz przeniesiony do tablicy odlotów lub przylotów. Szczegóły lotu zostaną pokazane w osobnej karcie, aby było Ci łatwiej je odczytać. Informacje te z pewnością pomogą Ci w podróżowaniu i nie tylko. Harmonogram lotów jest dostępny całą dobę, więc możesz skorzystać z tej usługi w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu. Aby mieć dostęp do informacji o swoim locie, potrzebny jest Ci tylko Internet, nieważne gdzie się znajdujesz, możesz zawsze przeczytać szczegóły dotyczące lotu.
Śledzenie faktycznego czasu przylotu i odlotu jest bardzo ważne, ponieważ opóźnienia samolotów występują bardzo często. Jeśli Twój lot jest opóźniony właśnie na lotnisku Lecha Wałęsy, możesz łatwo sprawdzić status lotu na naszej stronie. Dzięki temu możesz odpowiednio zaplanować swój czas, pomimo opóźnienia. Wszystkie informacje na temat lotów są automatycznie aktualizowane, więc zawsze mamy świeże wiadomości. Poza opóźnieniami na naszej stronie znajdziesz też informacje na temat anulowanie lotu na lotnisku. Loty Gdańsk, wszystkie są pokazane na tablicy na lotnisku.
Na tablicy online przylotów i odlotów lotniska można zobaczyć:
Dane podane na naszej stronie są zsynchronizowane z gdańskim wydziałem lotów krajowych i międzynarodowych, jednak aktualizacje mogą być widoczne z niewielkim opóźnieniem. Nie będąc bezpośrednim dostawcą informacji, nasza strona nie ponosi odpowiedzialności za możliwe nieprawidłowości na wyświetlanej tablicy online. Mimo to dokładnie pokazujemy wszystkie dane wyświetlane na oficjalnych tablicach Gdańsk Airport.
Śledź swój lot online za darmo
Chcielibyśmy dać Ci kilka wskazówek na temat monitorowania lotów na lotnisku Lecha Wałęsy, korzystając z powyższej mapy. Mapa pokazuje przestrzeń powietrzną nad Europą lub nad lotniskiem. Domyślnie widzisz Gdańsk lotnisko, ale możesz dostosować widok mapy powiększając obraz za pomocą przycisku «+» lub «-» w lewym dolnym rogu. Możesz też dostosować mapę do swoich preferencji za pomocą przycisku myszy i przenieść obraz w wybrane miejsce.
Kiedy na mapie zauważysz samolot, możesz przybliżyć mapę i nawet zobaczyć jego numer. Wystarczy kliknąć na samolot przyciskiem na myszy, a ukaże Ci się panel zawierający szczegółowe informacje o samolocie. Informacje te to:
Po kliknięciu przycisku możesz zobaczyć zdjęcie samolotu w trybie pełnoekranowym, czasem udostępniana jest też cała galeria. Pod zdjęciem możesz również znaleźć nazwę samolotu i przewoźnika obsługującego lot.
Parking lotnisko Gdańsk
Na lotnisku w Gdańsku znajduje się kilka parkingów. Niektóre z nich są przeznaczone do parkowania krótkoterminowego, gdzie nie trzeba płacić nawet za godzinę: od 10 minut do godziny cena wzrasta z 3 zł do 18 zł. Parkingi P1 i P3 są przeznaczone do parkowania krótkoterminowego, podczas gdy P2 i P4 są przeznaczone do parkowania długoterminowego, a P5 jest parkingiem VIP.
Istnieje jednak możliwość dłuższego parkowania w pobliżu lotniska. Na parkingu P3 pasażerowie będą musieli zapłacić 145 zł za 7 dni postoju. Jednocześnie usługi P4 są nieco tańsze — za tygodniowy pobyt na parkingu klienci zapłacą 121 zł.
Taryfy parkingów krótkoterminowych:
P2 — parking lotnisko Gdańsk przeznaczony dla osób planujących dłuższy pobyt, np. kilkugodzinny lub całodzienny.
Taryfy:
P4 — Parking ekonomiczny. Znajduje się 15 minut spacerem od terminala lub transferem. Najbardziej ekonomiczna opcja parkowania długoterminowego. Idealny dla pasażerów, którzy chcą zaoszczędzić na parkowaniu. Strzeżony i bezpieczny parking.
Taryfy:
P5 — lotnisko Gdańsk parking VIP — Najbliżej terminala, zaledwie kilka kroków od niego. Dla tych, którzy preferują maksymalny komfort i wygodę. Spersonalizowana obsługa i pomoc z bagażem.
Taryfy:
Hotele
Podróżujący najczęściej chwalą Lotnisko Gdańsk za to, że ułatwia im podróż. W holu głównym znajduje się wiele sof i foteli, które można złożyć w nocy i tym samym ułożyć się w wygodnym „łóżku”. Po 23:00 światła są przyciemnione, a komunikaty nad głową są wyłączone. Regularne patrole bezpieczeństwa na lotniskach zapewniają bezpieczne miejsce dla osób śpiących na lotniskach. Niektórzy uważają również, że nawet kiedy lotnisko jest pełne, bezpieczeństwo oraz ochrona są na wysokim poziomie i nie ma żadnych problemów.
Jeśli jednak nie chcesz zostawać na noc na lotnisku, możesz skorzystać z jednego z hoteli znajdujących się w pobliżu, oto one:
Jak dojechać do/z port lotniczy Gdańsk
Transportem kolejowym
Główną pasażerską stacją kolejową jest Gdańsk Główny, znajdująca się w centrum miasta. Codziennie kursują stąd pociągi do Warszawy (cztery i pół godziny), Wrocławia (siedem i pół godziny) oraz Poznania (cztery godziny).
Szybka Kolej Miejska łączy centrum miasta z dzielnicą Gdańsk-Oliwa oraz miastami satelickimi: Sopotem i Gdynią.
Autobusem
Autobus miejski nr 110 kursuje codziennie na trasie Port Lotniczy — Dworzec PKP Gdańsk-Wrzeszcz.
Autobus nr 210 kursuje z lotniska do dworca kolejowego Gdańsk Główny. Na tej trasie kursuje również autobus nocny nr 3.
Z dworca Gdynia Główna można dojechać na lotnisko linią 510.
Między lotniskiem a centrum miasta kursuje również autobus wahadłowy (przystanek znajduje się w pobliżu hotelu Mercure Hevelius). Czas podróży wynosi około 25 minut.
Taksówką
Postoje taksówek znajdują się w pobliżu terminalu.
Lotniska w pobliżu Gdańsk lotnisko
W pobliżu lotniska Gdańsk im. Lecha Wałęsy (GDN) znajduje się kilka innych lotnisk obsługujących województwo pomorskie i pobliskie kraje. Jeśli szukasz alternatywnych opcji podróży lub dodatkowych lotnisk w okolicy, oto lista pobliskich lotnisk:
Gdańsk na Wybrzeżu Bałtyku: Co Warto Zobaczyć?
Gdańsk to piękne i historycznie znaczące miasto na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Polsce. Ma wiele interesujących miejsc do odwiedzenia. Oto kilka rekomendacji:
Stare Miasto
Tętniące życiem historyczne centrum miasta z wąskimi uliczkami, pięknymi kamienicami oraz wieloma kawiarniami i restauracjami.
Główne atrakcje: Ratusz, Dwór Artusa, Złota Brama.
Długi Targ
Jeden z głównych i najpiękniejszych rynków w Gdańsku, na którym znajduje się słynna Fontanna Neptuna.
Główne atrakcje: Fontanna Neptuna, Zielona Brama, wiele restauracji i sklepów z pamiątkami.
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Duże muzeum z kilkoma oddziałami i bogatą kolekcją sztuki i eksponatów historycznych.
Główne obiekty: malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne.
Gdańskie ZOO
Jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, położony w malowniczej leśnej okolicy.
Główne udogodnienia: ekspozycje z różnorodnymi zwierzętami, strefy dla dzieci, kawiarnia.
Plaża Brzeźno
Jedna z najpopularniejszych plaż w Gdańsku z czystym piaskiem i dobrą infrastrukturą.
Główne udogodnienia: promenada, restauracje, kawiarnie, boiska sportowe.