Lotniska w Polsce
Porty lotnicze odgrywają ważną rolę w dzisiejszym świecie, zapewniając globalną łączność i pobudzając turystykę, handel i gospodarkę. Polska, położona w centrum Europy, posiada kilka ważnych portów lotniczych, które każdego roku obsługują miliony pasażerów i przyczyniają się do rozwoju kraju.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 15 portów lotniczych. Ponadto na lotnisku wojskowym w Gdyni budowany jest międzynarodowy terminal cywilny. Ma on obsługiwać tanie linie lotnicze w aglomeracji trójmiejskiej (Gdańsk, Gdynia, Sopot).
Wszystkie lotniska w Polsce znajdują się w bliskiej odległości od miast. Nawet tania linia lotnicza Modlin, która znajduje się zaledwie 40 minut drogi od Warszawy, jest połączona z centrum miasta wahadłowcami. Szeroka siatka połączeń tanich przewoźników to kolejna cecha charakterystyczna polskich lotnisk. Na przykład Łódź jest obsługiwana tylko przez Ryanair, a ze wszystkich lotnisk tylko Zielona Góra nie jest obsługiwana przez tanich przewoźników.
Sklepy wolnocłowe, kantory wymiany walut, bankomaty, stoiska z gazetami i przekąskami znajdują się na mniejszych lotniskach, a w pełni zaopatrzone kawiarnie na większych lotniskach, takich jak Warszawa. To ostatnie wyróżnia się ogromnym rozmiarem, a jednocześnie kompaktowym rozmieszczeniem całej infrastruktury w jednym terminalu. Lotnisko w Warszawie jest również wygodne, ponieważ znajduje się blisko centrum miasta.
Największe lotniska w Polsce
W Polsce znajduje się 12 największych portów lotniczych. Obejmują one cały kraj, a latanie samolotem jest jednym z najszybszych i najwygodniejszych sposobów poruszania się po kraju. Patrząc na listę lotnisk, staje się jasne: latanie po Polsce jest szybkie i łatwe.
A 11 z nich jest uznawanych za lotniska międzynarodowe w Polsce i ma dobry przepływ pasażerów.
Lotniska pasażerskie w Polsce zapewniają wygodę i łączność transportu lotniczego w kraju i z innymi krajami. Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu w centrum Europy i różnorodności kierunków lotów, lotniska te odgrywają ważną rolę w rozwoju turystyki, biznesu i gospodarki Polski.
Małe lotniska
Na północy kraju znajdują się dwa mniejsze lotniska:
Kiedyś były to bazy wojskowe. Pomimo niewielkich rozmiarów, mają one dość ruchliwe terminale międzynarodowe. Nowy wrocławski terminal w pobliżu Strachowic szybko się rozwija.
Znajduje się on w granicach miasta, więc nie trzeba nawet brać taksówki — najłatwiej dostać się tam transportem publicznym. Znajduje się w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków w kraju.
Województwo podkarpackie korzysta z usług Rzeszowa. Prowincjonalne lotnisko, które przyjmuje europejskich tanich przewoźników. Specjalna linia autobusowa «L» zależy od rozkładu przylotów i odlotów, co jest bardzo wygodne. Jest dublowana przez autobus miejski, ale kursuje z inną regularnością.
Linie lotnicze obsługujące lotniska w Polsce
Popularne kierunki podróży
Z pasażerskich lotniska w Polsce można polecieć do wielu różnych miejsc w Europie i poza nią.
Regionalne miejsca docelowe:
Polska zapewnia również połączenia z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z Czechami, Węgrami, Słowacją, Litwą, Łotwą, Estonią, Rumunią i Bułgarią.
Wiele polskich lotnisk oferuje regularne loty do miast w tych krajach, ułatwiając podróżowanie w regionie.
Loty międzynarodowe:
Polska ma również bezpośrednie loty do odległych miejsc, takich jak USA, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie i Chiny, zapewniając możliwość podróżowania do różnych krajów na całym świecie.