Flightradar24 – najlepszy radar samolotów online
Serwis Fly radar 24 wymyślony był jako porównywarka cen na bilety lotnicze dla obywateli Szwecji, a stał się najlepszym serwisem do śledzenia ruchu samolotów w całym świecie. Aplikacja dostępna jest dla każdego internauty. Oznacza to, że ktokolwiek może obserwować trasę samolotu z dowolnego miejsca: w domu, w biurze, samochodzie, na lotnisku lub na ulicy.
Odbiorniki naziemne, zamontowane w miejscach strategicznych, pozwalają rejestrować trasę lotu ponad 150 tysięcy samolotów dziennie. Instalacja tych stacji nie wymaga uzyskania zezwolenia lub specjalistycznego szkolenia, dlatego dużo zainteresowanych z całego świata przesyła dane ze swoich odbiorników, które stanowią obecnie większość stacji odbiorczych.
Statystyki zasobu rejestrują ponad 1,5 miliona odwiedzających codziennie. Prawie 30 milionów razy użytkownicy zainstalowali Fly radar na swoich urządzeniach, a w App Store ta aplikacja wciąż jest jedną z najpopularniejszych w 150 krajach. Powodem niewątpliwej popularności jest bardzo prosty interfejs i chyba fakt, że śledzenie ruchu samolotu przez internet strasznie ludzi kręci.
Oprócz osób prywatnych fr24 jest używany przez największe linie lotnicze i przedsiębiorstwa działające w dziedzinie lotnictwa.
Na ogół Flightradar 24 śledzi:
Jak działa Flightradar24?
Robota serwisu opiera się na wykorzystaniu technologii ADS-B, a dokładnie:
Co prawda w ten sposób można śledzić tylko transport lotniczy wyposażony w nadajnik ADS-B. Do nich należą większość samolotów lotnictwa cywilnego. Maszyny należące do struktur wojskowych lub rządowych, z reguły, są wyposażone w nadajniki innego typu.
Jakie są możliwości u strony internetowej Flight radar 24?
Chociaż Flightradar śledzi samoloty online tylko w języku angielskim, ale nawet nowicjusz da sobie radę z zarządzaniem dość szybko. Ta łatwość korzystania mile zaskakuje.
W przypadku gdy użytkownik nie jest pewny swoich umiejętności językowych zawsze można skorzystać z automatycznego tłumaczenia stron internetowych w przeglądarce i za każdym razem, przy wejściu na stronę Flyradar 24, tam będą pokazywane informacje online w wybranym języku. Na przykład w taki sposób można wyświetlać na swoim ekranie Flightradar 24 po polsku.
Podstawowym atutem serwisu jest mapa przedstawiająca latające samoloty. Numer burty statku powietrznego uwidocznia się od razu po najechaniu kursorem.
Oprócz tego po kliknięciu na ikonkę można uzyskać:
Cieszy również fakt, że informacja ta darmowa. Jedynym ograniczeniem jest czas trwania sesji wynoszący 30 minut. Jeśli użytkownik chce kontynuować monitorowanie na żywo, musi albo ponownie załadować stronę i rozpocząć nową sesję, albo subskrybować płatną subskrypcję, która umożliwia korzystanie z usługi bez żadnych ograniczeń czasowych.
Płatna subskrypcja udostępnia także:
Wkrótce oczekuje się, że użytkownicy będą mogli obserwować ruch samolotu w 3D. Ta opcja jest obecnie w fazie testów beta.
Jeżeli użytkownika interesuje, jak znaleźć samolot na Flyradar24, to nie ma nic łatwiejszego — wystarczy nacisnąć odpowiednią ikonkę w lewym dolnym rogu.
Ponadto płatne korzystanie z usługi pozwala nastroić wysyłanie zawiadomień na e-mail klienta i przekazywać wiadomości na telefon komórkowy. Aby to zrobić, trzeba najpierw się zalogować, wejść na własne konto w systemie. Następnie w menu Logged in wybrać pozycję Alerts, po czym otwiera się strona, która pozwala wybrać rodzaj zawiadomień (wiadomości o lotach, rejestracjach lotów, liniach lotniczych lub wypadkach).
Możliwe jest również otrzymywanie zawiadomień z całego świata lub z określonej dzielnicy. Po zakończeniu wystarczy potwierdzić zmiany.
Zarządzanie nie jest jedyną ciekawostką — zespół Flightradar publikuje wiele korzystnych informacji na blogu i na Twitterze.
Domyślnie na stronie głównej ustawiony jest ekran standardowy, ale klient może wybrać pozycje, które go bardziej interesują. Można na przykład wyznaczyć kilka samolotów jednocześnie i jednocześnie śledzić ich trasy.
Można wybrać kartę opóźnienia wylotów i przylotów. Po lewej stronie ekranu otworzy się panel z oceną lotnisk według liczby opóźnień rejsów.
Według tego kryterium lotniska na mapie oznaczone są wielokolorowymi znacznikami:
Użytkownicy, którzy mają płatne konto serwisu, mogą wybrać:
- mapę z listą wszystkich statków powietrznych;
- mapę z podświetlonym konkretnym portem lotniczym oraz wykaz wszystkich lotów rozpoczynających się i kończących na tym lotnisku;
- mapę pokazującą ruch samolotów określonej linii lotniczej o największej liczbie pasażerów.
Użytkownik może rozwinąć dowolną mapę na pełny ekran, ukrywając wszystkie elementy menu.
W ustawieniach wyświetlania mapy (ikona koła zębatego z prawej strony) można wybrać styl, jasność karty, reżim dzień / noc. Można również włączyć / wyłączyć wyświetlanie markera lotniska, wybrać rozmiar ikony statku powietrznego, włączyć / wyłączyć animowany obraz lotu samolotu.
Użytkownik wybiera dogodny reżim wyświetlania czasu 12/24, jednostki do pomiaru temperatury, odległości, wysokości, prędkości itp.
Dla właścicieli płatnych kont dostępna też bardzo przydatna opcja wyświetlania pogody, gdzie klient może zobaczyć ogólne informacje o pogodzie na całym świecie na mapie, zidentyfikować obszary, w których obserwuje się opady (aktualizowane 12 razy dziennie), wiatr, błyskawice (aktualizowane co 15 minut) i nawet wulkany. Informacje te powołane są przewidzieć możliwe opóźnienie lotu lub jego anulowanie.
Można też zobaczyć ruch lotniczy w nagraniu. Aby to zrobić, wystarczy wybrać datę, godzinę i szybkość odtwarzania.
Funkcjonalność Flight radar zapewnia także wykorzystanie filtrów systemowych do sortowania transportu lotniczego według:
Filtry umożliwiają dostosowanie systemu wyszukiwania w kilka sekund w najwygodniejszy sposób. Więc nawet ten fakt, że Flightradar po polsku informacji nie nadaje, to ma bardzo mały wpływ na wielką frekwencję strony przez polskojęzycznych użytkowników.
Pokrycie Flightradar 24 — co można śledzić?
Pokrycie fly radar obejmuje prawie wszystkie kraje świata, śledząc 960 linii lotniczych i 32505 samolotów. Serwis zapewnia również szczegółowe informacje na temat funkcjonowania 8675 lotnisk zlokalizowanych w 190 krajach. Flyradar monitoruje ich stan, warunki pogodowe w regionie, rejestruje liczbę samolotów, które odleciały i przybyły. Te lotniska, które są pod kontrolą radaru, są oznaczone kolorem niebieskim.
Na jakość pokrycia Flightradar wpływa wiele czynników takich jak: liczba zainstalowanych odbiorników ADS-B, ich charakterystyka techniczna i umiejscowanie anten, rodzaj statku powietrznego i transpondera, wysokość lotu i teren. W zależności od tego odbiorniki mogą wyłapywać samoloty w promieniu od 200 do 400 km.
Kto potrzebuje Fly radar 24 i po co?
Flightradar to niezbędna rzecz dla kilku grup docelowych, a dokładnie:
Ponadto lotniska od Flightradar otrzymują gotowy system sterowania lotem z pokładowego radaru. Niech jak dziwnie to brzmi, ale często sami nie mają pojęcia gdzie się znajdują ich samoloty.
Historia powstania Flyradar 24
System Fly radar został stworzony w 2006 roku przez dwóch szwajcarskich entuzjastycznych lotników (Mikaela Robertssona, Polaka z pochodzenia, który został pomysłodawcą oraz Olova Lindberga, który posiadał odpowiednie umiejętności), a na samym początku korzystali z niego wyłącznie wyspecjalizowani eksperci. W tym czasie Flight radar miał zasięg tylko w Europie Północnej i Środkowej.
Najpierw założyli porównywarkę cen na bilety i zamontowali dwie anteny, które wyłapywały latające nad Sztokholmem samoloty w celu wyświetlić tę informację na stronie. Wymyślili to jako ciekawostkę, ale strona chwyciła. Teraz to najlepszy serwis śledzenia samolotów.
Jakiego rodzaju samoloty śledzi na żywo Flightradar24?
Jak już było wspomniano powyżej, radar na żywo śledzi tylko te samoloty, które mają zainstalowany transponder typu ADS-B. Taki jest jego szczegół funkcjonalny. Gdy Fly radar 24 właśnie rozpoczynał swoją pracę, nadajniki zostały zainstalowane na samolotach pasażerskich z liczbą pasażerów od 100 osób. Teraz są również na mniejszych statkach.
Może kiedyś instalacja nadajnika typu ADS-B będzie obowiązkowym warunkiem dla wszystkich rodzajów statków powietrznych lotnictwa cywilnego.
Obecnie serwis Flyradar24 śledzi następujące marki samolotów:
Modele transportu lotniczego, których Flyradar24 nie może śledzić, ze względu na brak zamontowanego nadajnika:
Ponadto radar24 nie śledzi większości zestarzałych samolotów i samolotów biznesowych. Także do obejrzenia w serwisie nie dostępne są większość śmigłowców,wojskowych statków oraz innych modeli ze śmigłami.
Ta lista obejmuje tylko najpopularniejsze modele i marki samolotów. A tak naprawdę, lista samolotów, na których zainstalowany jest lub nie zainstalowany nadajnik ADS-B, jest znacznie szersza, ale ze względu na rzadkość ich stosowania, zainteresowanie nimi jest prawie zerowe.
Oprócz tego modele Saab 340, Saab 2000 i MD-80 nie są kontrolowane przez serwis, ale nadajnik jest zainstalowany na nich, a to znaczy, że Flightradar 24 może je śledzić.
Przykłady użycia Flyradar 24
W ciągu istnienia serwisu Flightradar24 nie raz wydarzały się sytuację, gdy twórcy poważnie obawiały się, że strona padnie. Zasadniczo przypadki te wiązały się albo z klęskami żywiołowymi, albo z wydarzeniami wojskowymi lub społecznymi, które uzyskały szeroki rozgłos.
Pierwszym „sponsorem” takiego rozgłosu został Eyjafjallajökull, którego erupcja nastąpiła 20 marca 2010 r. Wyrzucane w powietrze pyły szybko sparaliżowały ruch lotniczy nad Europą. Media na całym świecie chciały to zobrazować, a Flightradar idealnie się do tego nadawał – informuje gazeta Polityka od 27 czerwca 2017 roku.
Kolejne lata od czasu do czasu strona biła własne rekordy frekwencji, a na razie już ma potężne wsparcie techniczne i nic jej nie grozi.
Wideo z Flightradar24
Oprócz strony internetowej, blogu i strony na Twitterze, Flyradar24 ma również swój własny kanał na YouTube, gdzie każdy może obejrzeć wiele filmów edukacyjnych i rozrywkowych.
Klienci serwisu często nagrywają ważne momenty albo przypadki, gdy samoloty tworzą zabawne kształty. Zrobić to można przy pomocy na przykład Icecream Screen Recorder lub innego programu do nagrywania ekranu. Często nagrane filmiki są następnie umieszczane w serwisie YouTube lub w innym serwisie hostingu wideo, dzięki czemu można je łatwo znaleźć.
Archiwa i inne statystyki Flyradar24
Na stronie serwisu można znaleźć dane statystyczne wszystkich lotnisk kontrolowanych przez radar — czas wylotu, numer rejsu itp.
Wszyscy właściciele, zarówno płatnych, jak i darmowych kont, mogą skorzystać z przeglądania historii zapisów ruchu lotniczego. Różni się tylko objętość dostępnych statystyk. Aby to zrobić, trzeba wybrać określoną datę, godzinę i szybkość odtwarzania.
Strona zawiera również informacje o wszystkich liniach lotniczych, które śledzi. Użytkownicy mogą czytać opinie klientów, sprawdzać poziom usług i przedstawiać swoje pomysły na temat przewoźnika lotniczego.
Na oddzielnej stronie witryny znajduje się wykres aktywności użytkowników w ciągu ostatnich 30 dni, dzięki czemu można zobaczyć, które linie lotnicze mają największe zapotrzebowanie.
Jakie serwisy są dostępne w taryfach Fly radar 24
Możliwość korzystania z podstawowych funkcji Fly radar jest darmowa. Płatne taryfy zapotrzebowane są głównie w przypadku działalności gospodarczej, gdy trzeba uzyskać bardziej szczegółowe dane lub informacje z prywatnym dostępem.
W sumie istnieją cztery plany taryfowe:
Zwykły użytkownik całkiem będzie zadowolony z podstawowych możliwości, ale w razie potrzeby można się zdecydować na zakup płatnego konta.