UDOSTĘPNIJ

Flightradar24 – najlepszy radar samolotów online

Serwis Fly radar 24 wymyślony był jako porównywarka cen na bilety lotnicze dla obywateli Szwecji, a stał się najlepszym serwisem do śledzenia ruchu samolotów w całym świecie. Aplikacja dostępna jest dla każdego internauty. Oznacza to, że ktokolwiek może obserwować trasę samolotu z dowolnego miejsca: w domu, w biurze, samochodzie, na lotnisku lub na ulicy.

Odbiorniki naziemne, zamontowane w miejscach strategicznych, pozwalają rejestrować trasę lotu ponad 150 tysięcy samolotów dziennie. Instalacja tych stacji nie wymaga uzyskania zezwolenia lub specjalistycznego szkolenia, dlatego dużo zainteresowanych z całego świata przesyła dane ze swoich odbiorników, które stanowią obecnie większość stacji odbiorczych.

Statystyki zasobu rejestrują ponad 1,5 miliona odwiedzających codziennie. Prawie 30 milionów razy użytkownicy zainstalowali Fly radar na swoich urządzeniach, a w App Store ta aplikacja wciąż jest jedną z najpopularniejszych w 150 krajach. Powodem niewątpliwej popularności jest bardzo prosty interfejs i chyba fakt, że śledzenie ruchu samolotu przez internet strasznie ludzi kręci.

Oprócz osób prywatnych fr24 jest używany przez największe linie lotnicze i przedsiębiorstwa działające w dziedzinie lotnictwa.
Na ogół Flightradar 24 śledzi:

0
Linii lotniczych
0
Samolotów
0
Krajów
0
Lotnisk

Jak działa Flightradar24?

Robota serwisu opiera się na wykorzystaniu technologii ADS-B, a dokładnie:

Maszyna wyposażona w transponder (nadajnik) typu ADS-B otrzymuje dokładne koordynaty od satelity.

Następnie transmituje dane o wysokości, prędkości i innych parametrach przez transponder do odbiorników.

Naziemne stacje odbiorcze rejestrują sygnał i przesyłają go do serwera.

Strona internetowa przetwarza dane na uruchomiony obraz na mapie, który obserwujemy.

Co prawda w ten sposób można śledzić tylko transport lotniczy wyposażony w nadajnik ADS-B. Do nich należą większość samolotów lotnictwa cywilnego. Maszyny należące do struktur wojskowych lub rządowych, z reguły, są wyposażone w nadajniki innego typu.

Jakie są możliwości u strony internetowej Flight radar 24?

Chociaż Flightradar śledzi samoloty online tylko w języku angielskim, ale nawet nowicjusz da sobie radę z zarządzaniem dość szybko. Ta łatwość korzystania mile zaskakuje.

W przypadku gdy użytkownik nie jest pewny swoich umiejętności językowych zawsze można skorzystać z automatycznego tłumaczenia stron internetowych w przeglądarce i za każdym razem, przy wejściu na stronę Flyradar 24, tam będą pokazywane informacje online w wybranym języku. Na przykład w taki sposób można wyświetlać na swoim ekranie Flightradar 24 po polsku.

Flightradar24 – śledzenie lotów na żywo

Podstawowym atutem serwisu jest mapa przedstawiająca latające samoloty. Numer burty statku powietrznego uwidocznia się od razu po najechaniu kursorem.

Oprócz tego po kliknięciu na ikonkę można uzyskać:

 • numer rejsu;
 • numer burty;
 • lotnisko wylotu i przylotu;
 • czas wyloty i przylotu;
 • ogólną odległość między portami lotniczymi;
 • odległość, którą przebył samolot w tym momencie;
 • wysokość lotu w tym momencie;
 • typ samolotu;
 • dane rejestracyjne;
 • odległość, która pozostaje;
 • prędkość względem powierzchni ziemi (wyświetlana jest w węzłach 1 węzeł równa się 1 852 km / g).

Cieszy również fakt, że informacja ta darmowa. Jedynym ograniczeniem jest czas trwania sesji wynoszący 30 minut. Jeśli użytkownik chce kontynuować monitorowanie na żywo, musi albo ponownie załadować stronę i rozpocząć nową sesję, albo subskrybować płatną subskrypcję, która umożliwia korzystanie z usługi bez żadnych ograniczeń czasowych.

Płatna subskrypcja udostępnia także:

 • Numer seryjny samolotu.
 • Rok produkcji.
 • Prędkość pionową statku powietrznego (wskazuje prędkość lądowania lub wzlotu według skali mierzonej w jednostkach fpm, przy lądowaniu lub wzlotu wskaźnik powinien być nie mniejszy niż 100 fpm.) Szybkość zniżania jest pokazywana ze znakiem ujemnym.)
 • Aktualną prędkość (wyświetlana jest w węzłach 1 węzeł równa się 1 852 km / h).
 • Prędkość wiatru w węzłach.
 • Temperaturę powietrza za burtą.

Wkrótce oczekuje się, że użytkownicy będą mogli obserwować ruch samolotu w 3D. Ta opcja jest obecnie w fazie testów beta.

Jeżeli użytkownika interesuje, jak znaleźć samolot na Flyradar24, to nie ma nic łatwiejszego — wystarczy nacisnąć odpowiednią ikonkę w lewym dolnym rogu.

Ponadto płatne korzystanie z usługi pozwala nastroić wysyłanie zawiadomień na e-mail klienta i przekazywać wiadomości na telefon komórkowy. Aby to zrobić, trzeba najpierw się zalogować, wejść na własne konto w systemie. Następnie w menu Logged in wybrać pozycję Alerts, po czym otwiera się strona, która pozwala wybrać rodzaj zawiadomień (wiadomości o lotach, rejestracjach lotów, liniach lotniczych lub wypadkach).

Możliwe jest również otrzymywanie zawiadomień z całego świata lub z określonej dzielnicy. Po zakończeniu wystarczy potwierdzić zmiany.

Zarządzanie nie jest jedyną ciekawostką — zespół Flightradar publikuje wiele korzystnych informacji na blogu i na Twitterze.

możliwości u strony internetowej Flight radar 24

Domyślnie na stronie głównej ustawiony jest ekran standardowy, ale klient może wybrać pozycje, które go bardziej interesują. Można na przykład wyznaczyć kilka samolotów jednocześnie i jednocześnie śledzić ich trasy.

Można wybrać kartę opóźnienia wylotów i przylotów. Po lewej stronie ekranu otworzy się panel z oceną lotnisk według liczby opóźnień rejsów.

Według tego kryterium lotniska na mapie oznaczone są wielokolorowymi znacznikami:

 • żółty — występują opóźnienia i odwołania lotów, ale występują one nie często;
 • zielony — dobry ruch, prawie żadnych opóźnień;
 • czerwony — jest wiele opóźnień, rejsy są często anulowane. Taka sytuacja jest najczęściej obserwowana na azjatyckich lotniskach, które mają duży ruch pasażerski.

Użytkownicy, którzy mają płatne konto serwisu, mogą wybrać:

 • mapę z listą wszystkich statków powietrznych;
 • mapę z podświetlonym konkretnym portem lotniczym oraz wykaz wszystkich lotów rozpoczynających się i kończących na tym lotnisku;
 • mapę pokazującą ruch samolotów określonej linii lotniczej o największej liczbie pasażerów.

Użytkownik może rozwinąć dowolną mapę na pełny ekran, ukrywając wszystkie elementy menu.

W ustawieniach wyświetlania mapy (ikona koła zębatego z prawej strony) można wybrać styl, jasność karty, reżim dzień / noc. Można również włączyć / wyłączyć wyświetlanie markera lotniska, wybrać rozmiar ikony statku powietrznego, włączyć / wyłączyć animowany obraz lotu samolotu.

Użytkownik wybiera dogodny reżim wyświetlania czasu 12/24, jednostki do pomiaru temperatury, odległości, wysokości, prędkości itp.
Dla właścicieli płatnych kont dostępna też bardzo przydatna opcja wyświetlania pogody, gdzie klient może zobaczyć ogólne informacje o pogodzie na całym świecie na mapie, zidentyfikować obszary, w których obserwuje się opady (aktualizowane 12 razy dziennie), wiatr, błyskawice (aktualizowane co 15 minut) i nawet wulkany. Informacje te powołane są przewidzieć możliwe opóźnienie lotu lub jego anulowanie.

Można też zobaczyć ruch lotniczy w nagraniu. Aby to zrobić, wystarczy wybrać datę, godzinę i szybkość odtwarzania.

Funkcjonalność Flight radar zapewnia także wykorzystanie filtrów systemowych do sortowania transportu lotniczego według:

 • prędkości;
 • numeru burty;
 • lotniska (kod IATA), można wybrać tryb wyświetlania tylko przylatujących lub odlatujących rejsów, a także śledzić je jednocześnie;
 • wysokości lotu;
 • typu maszyny.

Filtry umożliwiają dostosowanie systemu wyszukiwania w kilka sekund w najwygodniejszy sposób. Więc nawet ten fakt, że Flightradar po polsku informacji nie nadaje, to ma bardzo mały wpływ na wielką frekwencję strony przez polskojęzycznych użytkowników.

Pokrycie Flightradar 24 — co można śledzić?

Pokrycie fly radar obejmuje prawie wszystkie kraje świata, śledząc 960 linii lotniczych i 32505 samolotów. Serwis zapewnia również szczegółowe informacje na temat funkcjonowania 8675 lotnisk zlokalizowanych w 190 krajach. Flyradar monitoruje ich stan, warunki pogodowe w regionie, rejestruje liczbę samolotów, które odleciały i przybyły. Te lotniska, które są pod kontrolą radaru, są oznaczone kolorem niebieskim.

Pokrycie Flightradar 24 — co można śledzić?

Na jakość pokrycia Flightradar wpływa wiele czynników takich jak: liczba zainstalowanych odbiorników ADS-B, ich charakterystyka techniczna i umiejscowanie anten, rodzaj statku powietrznego i transpondera, wysokość lotu i teren. W zależności od tego odbiorniki mogą wyłapywać samoloty w promieniu od 200 do 400 km.

Kto potrzebuje Fly radar 24 i po co?

Flightradar to niezbędna rzecz dla kilku grup docelowych, a dokładnie:

 • Spotykający na lotniskach.
  W czasie oczekiwania mogą przy pomocy serwisu dowiedzieć się na pewno o czasie przybycia, opóźnieniu lub innych rzeczach.
 • Spotykający na lotniskach.
  W czasie oczekiwania mogą przy pomocy serwisu dowiedzieć się na pewno o czasie przybycia, opóźnieniu lub innych rzeczach.
 • Pasażerowie rejsów.
  Obejrzeć własną trasę lotu .
 • Ciekawi.
  Dla nich to oglądanie jest rozrywką, niczym oglądanie filmu.
 • Pracownicy linii lotniczych, przewodnicy lotnicze, piloci.
  Ci ludzie nie zawsze naprzód wiedzą, nad jakimi miastami będą lecieć, więc w trasie też korzystają z tej usługi.

Ponadto lotniska od Flightradar otrzymują gotowy system sterowania lotem z pokładowego radaru. Niech jak dziwnie to brzmi, ale często sami nie mają pojęcia gdzie się znajdują ich samoloty.

Historia powstania Flyradar 24

System Fly radar został stworzony w 2006 roku przez dwóch szwajcarskich entuzjastycznych lotników (Mikaela Robertssona, Polaka z pochodzenia, który został pomysłodawcą oraz Olova Lindberga, który posiadał odpowiednie umiejętności), a na samym początku korzystali z niego wyłącznie wyspecjalizowani eksperci. W tym czasie Flight radar miał zasięg tylko w Europie Północnej i Środkowej.

Najpierw założyli porównywarkę cen na bilety i zamontowali dwie anteny, które wyłapywały latające nad Sztokholmem samoloty w celu wyświetlić tę informację na stronie. Wymyślili to jako ciekawostkę, ale strona chwyciła. Teraz to najlepszy serwis śledzenia samolotów.

Jakiego rodzaju samoloty śledzi na żywo Flightradar24?

Jak już było wspomniano powyżej, radar na żywo śledzi tylko te samoloty, które mają zainstalowany transponder typu ADS-B. Taki jest jego szczegół funkcjonalny. Gdy Fly radar 24 właśnie rozpoczynał swoją pracę, nadajniki zostały zainstalowane na samolotach pasażerskich z liczbą pasażerów od 100 osób. Teraz są również na mniejszych statkach.

Może kiedyś instalacja nadajnika typu ADS-B będzie obowiązkowym warunkiem dla wszystkich rodzajów statków powietrznych lotnictwa cywilnego.
Obecnie serwis Flyradar24 śledzi następujące marki samolotów:

 • ATR 72-600 (najnowsze modele)
 • BAe ATP
 • BAe Avro RJ70, RJ85, RJ100
 • Sukhoi Superjet 100
 • Embraer E190 (najnowsze modele)
 • Bombardier CRJ-900 (większość nowych modeli)
 • Bombardier CS100 i CS300
 • McDonnell Douglas DC-10 i MD-11
 • Boeing 737, 747, 757, 767, 777, 787
 • Fokker 70 i 100
 • Wszystkie modele Airbus (A300, A310, A318, A319, A320, A321, A330, A340, A350, A380)
 • An-148 i An-158
 • Niektóre nowe IL i Tu (na przykład IL-96 i Tu-204)

Modele transportu lotniczego, których Flyradar24 nie może śledzić, ze względu na brak zamontowanego nadajnika:

 • Boeing 707, 717, 727, 737-200, 747-100, 747-200, 747SP
 • Wszystkie modele Dornier
 • Wszystkie modele Bombardier CRJ (z wyjątkiem większości nowych modeli CRJ-900)
 • Wszystkie modele Bombardier Dash
 • Wszystkie modele HOUSE
 • Fokker 50
 • Saab 340 i 2000
 • BAe Jetstream 31 i 32
 • McDonnell Douglas DC-9, MD-8x, MD-90
 • An-124 i An-225
 • Wszystkie modele Embraer (oprócz nowych modeli E190)
 • Havilland Canada De DHC-6 Twin Otter
 • ATR 42, 72 (z wyjątkiem większości nowych modeli ATR 72-600)

Ponadto radar24 nie śledzi większości zestarzałych samolotów i samolotów biznesowych. Także do obejrzenia w serwisie nie dostępne są większość śmigłowców,wojskowych statków oraz innych modeli ze śmigłami.

Ta lista obejmuje tylko najpopularniejsze modele i marki samolotów. A tak naprawdę, lista samolotów, na których zainstalowany jest lub nie zainstalowany nadajnik ADS-B, jest znacznie szersza, ale ze względu na rzadkość ich stosowania, zainteresowanie nimi jest prawie zerowe.

Oprócz tego modele Saab 340, Saab 2000 i MD-80 nie są kontrolowane przez serwis, ale nadajnik jest zainstalowany na nich, a to znaczy, że Flightradar 24 może je śledzić.

Przykłady użycia Flyradar 24

W ciągu istnienia serwisu Flightradar24 nie raz wydarzały się sytuację, gdy twórcy poważnie obawiały się, że strona padnie. Zasadniczo przypadki te wiązały się albo z klęskami żywiołowymi, albo z wydarzeniami wojskowymi lub społecznymi, które uzyskały szeroki rozgłos.

Pierwszym „sponsorem” takiego rozgłosu został Eyjafjallajökull, którego erupcja nastąpiła 20 marca 2010 r. Wyrzucane w powietrze pyły szybko sparaliżowały ruch lotniczy nad Europą. Media na całym świecie chciały to zobrazować, a Flightradar idealnie się do tego nadawał – informuje gazeta Polityka od 27 czerwca 2017 roku.

Kolejne lata od czasu do czasu strona biła własne rekordy frekwencji, a na razie już ma potężne wsparcie techniczne i nic jej nie grozi.

Wideo z Flightradar24


Oprócz strony internetowej, blogu i strony na Twitterze, Flyradar24 ma również swój własny kanał na YouTube, gdzie każdy może obejrzeć wiele filmów edukacyjnych i rozrywkowych.

Klienci serwisu często nagrywają ważne momenty albo przypadki, gdy samoloty tworzą zabawne kształty. Zrobić to można przy pomocy na przykład Icecream Screen Recorder lub innego programu do nagrywania ekranu. Często nagrane filmiki są następnie umieszczane w serwisie YouTube lub w innym serwisie hostingu wideo, dzięki czemu można je łatwo znaleźć.

Archiwa i inne statystyki Flyradar24

Na stronie serwisu można znaleźć dane statystyczne wszystkich lotnisk kontrolowanych przez radar — czas wylotu, numer rejsu itp.
Wszyscy właściciele, zarówno płatnych, jak i darmowych kont, mogą skorzystać z przeglądania historii zapisów ruchu lotniczego. Różni się tylko objętość dostępnych statystyk. Aby to zrobić, trzeba wybrać określoną datę, godzinę i szybkość odtwarzania.

Strona zawiera również informacje o wszystkich liniach lotniczych, które śledzi. Użytkownicy mogą czytać opinie klientów, sprawdzać poziom usług i przedstawiać swoje pomysły na temat przewoźnika lotniczego.

Na oddzielnej stronie witryny znajduje się wykres aktywności użytkowników w ciągu ostatnich 30 dni, dzięki czemu można zobaczyć, które linie lotnicze mają największe zapotrzebowanie.

Jakie serwisy są dostępne w taryfach Fly radar 24

Możliwość korzystania z podstawowych funkcji Fly radar jest darmowa. Płatne taryfy zapotrzebowane są głównie w przypadku działalności gospodarczej, gdy trzeba uzyskać bardziej szczegółowe dane lub informacje z prywatnym dostępem.

W sumie istnieją cztery plany taryfowe:

Basic.

Sesja robocza trwa 30 minut. Możliwe jest przeglądanie archiwum lotów przez 7 dni i śledzenie lotów w czasie rzeczywistym. Zawiera reklamy.

Silver.

Umożliwia korzystanie z usługi bez natarczywego przeglądania reklam, dowolną ilość czasu. Dane archiwalne udostępnione są na 90 dni.

Business.

Ta taryfa zapewnia największą funkcjonalność. Dane archiwum w nim są dostępne przez 730 dni.

Gold.

W tej taryfie użytkownik ma do dyspozycji jeszcze więcej funkcji i opcji. Archiwum zapisuje dane przez 365 dni.

Zwykły użytkownik całkiem będzie zadowolony z podstawowych możliwości, ale w razie potrzeby można się zdecydować na zakup płatnego konta.

UDOSTĘPNIJ